XXII. REŠETARAČKI SUSRETI PJESNIKA – UTOČIŠTE ZAVIČAJNE UMJETNOSTI

Autor: Marijan Vuković, 24. 9. 2019.

Pod pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar Kitarović, Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan republike Hrvatske, Ministarstva kulture Republike Hrvatske, te Brodsko posavske Županije, 21. i 22. rujna održan je XXII. Rešetarački susret pjesnika. Organizatori ove jedinstvene manifestacije već tradicionalno su Hrvatska matica iseljenika, Zagreb i Književno likovno društvo Rešetari. Supokrovitelj i suorganizator je Općina Rešetari.

Rešetarački susret pjesnika ujedno je i nastavak višegodišnje suradnje naše škole sa OŠ Lupac, školom koja obrazuje pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Rumunjskoj u okviru projekta „Naš zavičajni govor“. Tim povodom Rešetare su posjetili članovi projektnog tima partnerske škole: učiteljica Verica Marta Traia, gospodin Marjan Padineant te učenice Bianca Lucacela te Daria Padineant. Naše goste dočekali su ravnatelj Tihomir Batalo, voditeljica projektnog tima Daniela Gubić i učenici naše škole koji su tri dana boravka u našoj sredini gostima učinili zanimljivim. Ovo je bila prilika za dogovor oko daljnjih projektnih aktivnosti kojima će se projektni timovi obaju škola baviti tijekom ove školske godine, a za što nam Ministarstvo znanosti i obrazovanja daje financijsku potporu već petu godinu za redom.

U subotu, 21. rujna 2019. godine u 11,00 sati, u nazočnosti hrvatskih pjesnika iz dijaspore te mladih autora, započela je promocija Zbornika mladih "Dugina riječ". Zbornik je predstavila profesorica Gabrijela Vojvodić, a nekoliko riječi te pozdravne govore djeci su uputili i predsjednik KLD-a  Ivan De Villa, ravnatelj naše škole Tihomir Batalo, te dugogodišnji donator Zbornika mladih iz Kanade gospodin Anton Kikaš.

Poeziju su čitali autori pjesama, a sam događaj uveličao je školski zbor OŠ Ante Starčevića pod vodstvom učiteljice Ivane Bušić. U Zborniku „DUGIN TRAG“ objavljene su pjesme naših mladih pjesnika Katarine Brajdić, Barbare Cindrić, Valentine Čakarić, Josipe Gospočić, Ivana Gospočića, Mihaela Jurkovića, Borne Kumfa, Hane Lucić, Petre Matanović, Stele Mijatović, Lorene Pasariček, Karle Paušić, Melanni Pejaković i Barbare Vukšić.

U poslijepodnevnim satima započela je promocija zbornika „Opet sam ulovio tišinu“. Prije samoga izlaganja profesora Ivana Slišurića, prisjetili smo se pjesnika, članova KLD-a koji su nas napustili, a to su Stjepan Adžić iz Nove Gradiške, Lidija Barić iz Slavonskog Broda, Mire Šubašić iz Orašja te Milice Steković iz Slovenije.

Predstavljena je i nova zbirka poezije sjajne književnice iz Njemačke Malkice Dugeč „ Slobodna misao“. Predstavila ju je profesorica hrvatskoga jezika Gabrijela Vojvodić.

Sudionici Rešetaračkog susreta pjesnika razgovarali su s načelnikom Općine Rešetari Zlatkom Agom koji je predočio planove vezane za kulturne i umjetniče udruge te odao priznanje ovom susretu  i očuvanju hrvatske riječi.

U večernjim satima započeo je XXII. Rešetarački susret pjesnika.

Program je krenuo hrvatskom  himnom Lijepa naša koju je izvela učenica 8. razreda naše škole Hana Lucić uz pratnju glazbenika Josipa Čenića te Mije Miše Bijuklića iz Beča.

Pozdravne govore su uputili predsjednik KLD Rešetari Ivan De Villa, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga, u ime Hrvata iz Kanade Anton Kikaš, predstavnik Hrvata iz Italije predsjednik Hrvatske zajednice iz Trsta Damir Murković,  u ime Demokratskog saveza Hrvata iz Rumunjske Marijan Padineant, u ime zajednice Hrvata u Makedoniji te u ime Općine Ilinden Ljerka Toth Naumova, u ime Hrvatske zajednice iz Slovenije Katica Pavković Špiranec, te u ime Hrvatske matice iseljenika Zagreb Diana Mašala Perković koja je i otvorila ove pjesničke susrete.

Poetska priča je započela. Nastupili su hrvatski pjesnici iz svih krajeva svijeta kao i članovi KLD Rešetari iz svih naših županija.

Na kraju pjesničkog susreta dodijeljene su plakete.  Zaslužno su je primili za sve ove godine truda i rada na promidžbi ovih susreta Zdravko Luburić, Malkica Dugeč, Radomir Dumičić, a posmrtno će se uručiti obitelji Stjepana Adžića.

Uz pjesmu Ne dirajte mi ravnicu završilo se s poetiziranjem.

U nedjelju, 22. rujna 2019. pjesnici su se okupili oko okrugloga stola te odslušali sjajno predavanje o književnosti i poetskom izričaju profesorice hrvatskoga jezika Gabrijele Vojvodić. Potom su se uputili na misu u crkvu „Krista Kralja“.

Riječju i djelom se crtao zavičaj, slavila ljubav, obnavljala svijetlost, te uzdizala općeljudska vrijednost.  Veselimo se budućem pjesničkom susretu koji je najavljen za 19. rujna 2020.godine.

Novinarska skupina i Lidija Puđak