NAŠI OSMAŠI POSJETILI VUKOVAR

Autor: Marijan Vuković, 16. 10. 2019.

U ponedjeljak, 14. listopada 2019., učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika posjetili su Grad heroj - Vukovar.

U sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, a u organizaciji ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“, osmaši su posjetili Grad heroj u pratnji svojih učitelja Darka Horvata i Dragane Gorički.

Posjet gradu Vukovaru započeli su okupljanjem ispred škole te polaskom u ranim jutarnjim satima. U Vukovar su stigli na prostor nekadašnje vojarne, a gdje je danas smješten hostel „Dubrovnik“ koji je bio ključno mjesto odakle se polazilo u obilazak grada i važnih lokaliteta.

Na početku posjeta učenici su u prostorima hostela „Dubrovnik“ odslušali predavanje na temu „Domovinski rat“. Zatim su posjetili Vukovarsku bolnicu koja je, unatoč svim oznakama i međunarodnim pravilima o ratovanju trebala biti mjesto koje se nije smjelo napadati i granatirati, postala agresoru cilj na koji je dnevno padalo nebrojeno mnogo granata. Potpuno razorena u svojim je podrumima bolnica pružala bolesničku njegu svima potrebnima bez obzira na nacionalnost. Saznali su kako je nakon pada Vukovara i ulaska agresora u bolnicu 263 ranjenika i medicinskog osoblja izdvojeno i odvedeno na Ovčaru te ubijeno i zakopano u masovnoj grobnici.

Potom je uslijedio posjet Memorijalnom groblju Vukovar. U kratkom predavanju na groblju učenici su saznali da je na tom mjestu bila masovna grobnica s ukopanih 900 tijela koje je agresor nakon pada Vukovara skupio po ulicama grada i ukopao na tom mjestu. Danas je na tom mjestu  spomen-područje s 900 bijelih križeva koji predstavljaju svaku žrtvu. Najstarija žrtva imala je 104 godina, a najmlađa 6 mjeseci. Nakon groblja, osmaši su krenuli na već spomenutu Ovčaru. Vidjeli su hangare poljoprivrednog kombinata na kojemu je agresor ranjenike i medicinsko osoblje iz bolnice odveo i podvrgnuo strašnom mučenju te ih ubio i zakopao u masovnu grobnicu. Ova masovna grobnica otkrivena je zahvaljujući jednom branitelju koji je uspio iskočiti iz kamiona koji ih je prevozio i pobjeći.

Osmaši su posjetili i Borovo naselje i Trpinjsku cestu. To su još dva mjesta koja su bila vrlo važna za obranu Vukovara. U tvornicu Borovo sklonili su se civili i branitelji nakon pada grada i od tamo su odvedeni u logore. Trpinjska cesta nosi još i naziv Groblje tenkova. Na toj cesti hrabri hrvatski branitelji uništili su osamdesetak oklopnih vozila i tenkova i tako zaustavili, usporili i onemogućili neprijatelju ulazak u grad.

U popodnevnim satima uslijedilo je predavanje u Školi mira. Tema je bila mir i mirna integracija Podunavlja. Nakon predavanja uslijedio je kviz. U kvizu su, osim učenika naše škole Katarine Brajdić i Mihaela Jurkovića sudjelovali učenici OŠ iz Dragalića i Slavonskog Broda.

Nakon odlaska iz Memorijalnog centra Domovinskog rata Vukovar, osmaši i njihovi učitelji posjetili su Gradski muzej, Dvorac Eltz i Muzej Vučedolske kulture. Prepuni novih dojmova i znanja, vratili su se kući u kasnim večernjim satima.

Učenici osmih razreda