SUDJELOVALI SMO U MEĐUNARODNOM PROJEKTU RAZMJENE STRANIČNIKA

Autor: Marijan Vuković, 12. 12. 2019.

U Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica (listopad) učenici 4.b razreda zajedno s učiteljicom Matejom Horvat i knjižničarkom Danielom Gubić uključili su se u projekt razmjene straničnika. Njihovi partneri su bili učenici osnovne škole iz Budimpešte u Mađarskoj. Nedavno su primili straničnike iz partnerske škole.

Bookmark Exchange Project ili Projekt razmjene straničnika je međunarodni projekt koji okuplja preko 1000 škola i školskih knjižnica svijeta. Prijave za projekt odvijaju se u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica, a partnersku školu dodjeljuje glavni koordinator. Cilj je projekta razvijanje komunikacije među vršnjacima, učenje i prihvaćanje drugih kultura i drugačijeg načina života.

Naši učenici već drugu godinu za redom rado sudjeluju u ovom projektu jer stječu nova poznanstva i istražuju obilježja zemlje i lokacije svojih partnerskih prijatelja koji ove godine dolaze iz susjedne Mađarske.

U prvoj fazi realizacije učenici 4. b razreda su na satu Prirode i društva upoznali partnersku zemlju, glavni grad Budimpeštu, nacionalne simbole i karakteristike. Posjetili su web stranicu škole koja nosi naziv Pestszentlorinci Nemet Nemzetisegi Altalanos Iskola kako bi se upoznali s njihovim aktivnostima.

Zajedno s učiteljicom i knjižničarkom odlučili su izraditi straničnike s hrvatskim nacionalnim simbolima. Svaki je opisan i preveden na mađarski jezik kako bi bio jasniji drugima. Po završetku poslali su ih poštom novim prijateljima. S nestrpljenjem su iščekivali straničnike iz Budimpešte koju su nedavno stigli na adresu škole. Sada ih koriste za vrijeme čitanja i podsjećaju na novo prijateljstvo s učenicima iz Mađarske.

Koordinatorica mađarske škole bila je Zsuzsann Duchon-Toth s kojom je naša knjižničarka komunicirala o realizaciji projekta putem e- mail pošte.

S projektom nastavljamo i iduće godine, ali s novom skupinom učenika kako bi se užitak čitanja i stjecanja novih prijatelja kroz školske knjižnice i dalje širio.

Daniela Gubić, knjižničarka