S TERENSKE NASTAVE DRUGOGA I TREĆEGA RAZREDA

Autor: Marijan Vuković, 20. 12. 2019.

U okviru terenske nastave učenici 3. a razreda, njihova učiteljica Marija Mlađen i knjižničarka Daniela Gubić posjetili su novoobnovljenu zgradu Doma kulture te Gradsku knjižnicu Nova Gradiška. Učenici drugoga razreda istoga su dana posjetili autobusni kolodvor, željeznički kolodvor te Gradski muzej Nova Gradiška u pratnji svoje učiteljice Slađane Ninković.

Po dolasku u Gradsku knjižnicu, učenici trećega razreda su u pratnji ravnateljice knjižnice Biljana Dakić Urban obišli zgradu Doma kulture. U predvorju zgrade vidjeli su izložbu radova grupe autora te novouređenu dvoranu za predstave i kino projekcije.

Na Odjelu za odrasle dočekali su ih knjižničari Gradske knjižnice koji su im govorili o knjigama i njihovom rasporedu, a vidjeli su i čitaonicu koja je studijskog karaktera.

Učenici su potom obišli Dječji odjel i uživali u carstvu knjiga i didaktičkih igračaka. Srdačne knjižničarke su govorile o događajima i aktivnostima koje se provode na Dječjem odjel tijekom cijele godine. Izdvojile su manifestaciju „Ljeto u knjižnici“ te pozvale naše učenike da dogodine sudjeluju i uživaju u  spomenutoj manifestaciji.

Učenici drugoga razreda su pak na autobusnom kolodvoru mogli vidjeti gdje putnici kupuju autobusne karte, gdje je putnička čekaonica, a razgledali su perone za dolaske i odlaske autobusa. Posebnu pažnju im je privukao zidni zaslon sa prikazom dolazaka i odlazaka autobusa.

Istraživanje su nastavili na željezničkom kolodvoru gdje su također prošetali peronima, razgledali putničke i teretne vlakove i vidjeli blagajnu na kojoj se kupuju putne karte.

Nastavili su šetnju do Gradskog muzeja Nova Gradiška. Tamo su imali priliku pogledati izložbu akademske umjetnice Gordane Bralić i gostujuću izložbu Tehničkog muzeja Nikola Tesla.

Učenike je oduševila izložba nazvana „Nikola Tesla - čovjek koji je rasvijetlio svijet“. Nastala je u povodu 150. obljetnice njegova rođenja. Saznali su kako je živio i radio genijalni  znanstvenik, veliki humanist i vizionar. Veliku pozornost im je plijenio eksponat „Kolumbovo jaje“ koji je značajan Teslin izum. Drugi eksponat je Teslin transformator koji je izvor visoke frekvencije i visokog napona. Ovakva naprava zapravo je nekakva osnova za sve današnje tehnologije koje se baziraju na visokoj frekvenciji.

Novinarska skupina