PROSLAVILI SMO RADOST ČITANJA NAGLAS

Autor: Marijan Vuković, 7. 2. 2020.

Učenici naše škole 5.veljače 2020. obilježili su Svjetski dan čitanja naglas čitajući zanimljive književne tekstove za vrijeme nastave hrvatskoga i engleskoga jezika te vjeronauka. O važnosti čitanja naglas od najranije dobi upoznala nas je knjižničarka Daniela Gubić, a u radosti čitanja sudjelovali su učitelji Jasmina Zelenika, Darko Horvat, Željka Gospočić, Vesna Hodak i Blaženka Logožar.

Svjetski dan čitanja naglas pokrenula je svjetska organizacija LitWorld 2010. u ime 750 milijuna ljudi koji još uvijek ne mogu čitati te bi trebao pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svim ljudima bez obzira na različitosti. Taj se dan razvio u globalni pokret čitatelja, pisaca i slušatelja koji se okupljaju kako bi slavili radost čitanja.

Preporuča se čitati naglas djeci od najranije dobi jer ono razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija maštu i utječe na uspješan razvoj djeteta. Istraživanja pokazuju kako će dijete kojem se svakodnevno čita naglas biti razvojno godinu dana ispred svojih vršnjaka kojima se ne čita naglas. Svjetski dan čitanja naglas razvio se u globalni pokret milijuna čitatelja, pisaca i slušatelja iz zajednica širom svijeta koji se okupljaju kako bi odali počast radosti i moći čitanja.

U našoj je školi Svjetski dan čitanja naglas obilježen 5. veljače 2020. čitanjem naglas zanimljivih književnih tekstova i razgovorom nakon čitanja. Čitane su poznate basne na engleskom jeziku, na satu hrvatskoga jezika ulomci iz romana „Imaš fejs“ i „Sasvim sam popubertetio“, a na satu vjeronauka biblijski tekstovi. Čitajući spomenute tekstove dotakli smo se mnogih tema poput životnih vrijednosti, stvarnog i virtualnog prijateljstva, ljubavnih problema, puberteta…, a i mnoge učenike osvijestili o važnosti čitanja općenito.

Učenici 1. a razreda zajedno su s učiteljicom Blaženkom Logožar Svjetski dan čitanja naglas obilježili čitanjem slikovnice „Uljuđeni vuk“ u okviru eTwinning projekta „Sigurnim korakom u školu“. Tri su dana prvašići obilježavali ovaj važan datum globalne pismenosti brojnim aktivnostima: čitanjem slikovnice naglas, ilustriranjem najzanimljivijih dijelova, igranjem digitalnih igrica, rješavanjem križaljki i online kviza znanja.

Svjetski dan čitanja naglas postao je globalni pokret slavljena čitanja.

Ponosni smo što smo i mi svojim aktivnostima bili dio globalnog pokreta pismenosti i što smo prepoznali važnost prava svih ljudi na čitanje i pisanje.

Knjižničarka Daniela Gubić