OBILJEŽILI SMO SVJETSKI DAN ČITANJA NAGLAS

U utorak, 3. veljače 2021., na satovima Hrvatskoga jezika knjižničarka Daniela Gubić informirala je učenike o Svjetskom danu čitanja naglas i važnosti čitanja, a zatim su naglas čitali unaprijed određene dijelove književnih djela. U realizaciji obilježavanja sudjelovali su učitelji Darko Horvat, Luka Piletić, Marija Mlađen i Kristina Blažević.

Svjetski dan čitanja naglas pokrenula je organizacija LitWorld 2010. u ime 750 milijuna ljudi koji još uvijek ne mogu čitati. Cilj je pokazati svijetu kako pravo na čitanje i pisanje pripada svima ljudima bez obzira na različitosti. Čitati naglas trebalo bi djeci od najranije dobi jer ono razvija vještinu slušanja, obogaćuje rječnik, razvija maštu i utječe na uspješan razvoj djeteta. Svjetski dan čitanja naglas razvio se u globalni pokret milijuna čitatelja, pisaca i slušatelja iz zajednica širom svijeta koji se okupljaju kako bi odali počast radosti i moći čitanja.

Toga su dana učenici 4. razreda naše škole naglas čitati dječji roman „Esperel – grad malih čuda“ spisateljice Sanje Lovrenčić, a o važnosti čitanja naglas upoznala ih je knjižničarka u suradnji s učiteljicom. Učenici petih razreda čitali su književni tekst „Hrabra Kajsa“ Astrid Lingren, a nakon čitanja i razgovora o pročitanom učitelj Horvat proveo je online anketu o čitanju. Iz ankete je vidljivo kako učenici vole čitati, najviše čitaju stripove i basne, zadnja knjiga koju su pročitali je s popisa lektire, a knjiga je medij koji ih najviše opušta. Rezultate ankete možete pogledati u priloženom dokumentu na kraju objave. Učenici sedmih razreda su na satu hrvatskog jezika čitali najnapetije ulomke pustolovnog i tinejdžerskog romana „Miris knjige“ autorice Jadranke Klepac.

Povodom Svjetskog dana čitanja naglas učenici 1. a razreda postali su novi članovi školske knjižnice i posudili prve slikovnice, a učiteljica im je naglas pročitala Grimmovu bajku „Janko i čarobni grah“.

Čitajući spomenute tekstove, učenici su spoznali kolika je važnost čitanja, a posebno čitanja naglas. Vjerujemo kako će im spomenuta globalna manifestacija pomoći u otkrivanju radosti čitanja te kako će u budućnosti svako dijete imati pravo na obrazovanje te pristup knjigama i tehnologiji.

Novinarska skupina

Priloženi dokumenti:
Anketa_o_citanju_5._razredi_2021.pdf (190.89 KB)

objavio: Daniela Gubić   datum: 9. 2. 2021.