UČENICI OSMIH RAZREDA POSJETILI SU VUKOVAR

Autor: Daniela Gubić, 11. 11. 2021.

U utorak, 9. studenog 2021., učenici osmih razreda naše škole u pratnji svojih razrednika Željke Gospočić i Josipa Popčevića posjetili su Grad heroj - Vukovar.

Učenici osmih razreda tradicionalno posjećuju grad Vukovar u sklopu projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, a u organizaciji ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“.

Posjet gradu Vukovaru naši su učenici u pratnji svojih razrednika započeli okupljanjem ispred škole te polaskom u ranim jutarnjim satima. U Vukovar su stigli na prostor nekadašnje vojarne, a gdje je danas smješten hostel „Dubrovnik“ koji je bio ključno mjesto odakle se polazilo u obilazak grada i važnih lokaliteta.

Na početku posjeta učenici su u prostorima hostela „Dubrovnik“ odslušali predavanje na temu „Domovinski rat“. Zatim su prošli pokraj Vukovarske bolnice no nisu mogli u nju ući zbog nepovoljne epidemiološke situacije. Upravo je bolnica postala agresoru meta na koju je dnevno padalo nebrojeno mnogo granata. Potpuno razorena u svojim je podrumima bolnica pružala bolesničku njegu svima potrebnima bez obzira na nacionalnost. Saznali su kako je nakon pada Vukovara i ulaska agresora u bolnicu 263 ranjenika i medicinskog osoblja izdvojeno i odvedeno na Ovčaru te ubijeno i zakopano u masovnoj grobnici.

Osmaši su posjetili i Borovo naselje i Trpinjsku cestu, te Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. To su još dva mjesta koja su bila vrlo važna za obranu Vukovara. U tvornicu Borovo sklonili su se civili i branitelji nakon pada grada i od tamo su odvedeni u logore. Trpinjska cesta nosi još i naziv Groblje tenkova. Na toj cesti hrabri hrvatski branitelji uništili su osamdesetak oklopnih vozila i tenkova i tako zaustavili, usporili i onemogućili neprijatelju ulazak u grad.

Potom je uslijedio posjet Memorijalnom groblju Vukovar i masovnoj grobnici na Ovčari. U kratkom predavanju na groblju učenici su saznali da je na tom mjestu bila masovna grobnica s ukopanih 900 tijela koje je agresor nakon pada Vukovara skupio po ulicama grada i ukopao na tom mjestu. Danas je na tom mjestu  spomen-područje s 900 bijelih križeva koji predstavljaju svaku žrtvu. Najstarija žrtva imala je 104 godina, a najmlađa 6 mjeseci. Masovna grobnica na Ovčari otkrivena je zahvaljujući jednom branitelju koji je uspio iskočiti iz kamiona koji ih je prevozio i pobjeći.

Nakon ručka učenici su posjetili Župu sv. Filipa i Jakova gdje su odgledali film o padu Vukovara koji se dogodio 18. studenog 1991. godine, a zatim su razgledali crkvu. Nakon odlaska iz Župe, osmaši i njihovi učitelji posjetili su Gradski muzej Vukovara, Dvorac Eltz i Muzej Vučedolske kulture.

Zadnja postaja razgledanja je bio simbol grada Vukovara – Vodotoranj. Oduševili su se pogledom na cijeli grad, a taj trenutak su ovjekovječili fotografijama.

Prepuni novih dojmova i znanja, vratili su se kući u kasnim večernjim satima.

Učenica Gabriela Bartolović iz 8.a razreda izradila je video uradak kojega možete pogledati na poveznici: https://youtu.be/742eB7ozxzI

Učenici osmih razreda