UČENICI 2.B IZRADILI STRANIČNIKE PRIJATELJIMA IZ PORTUGALA

Autor: Daniela Gubić, 24. 11. 2021.

Listopad je Međunarodni mjesec školskih knjižnica (ISLM), godišnja proslava knjige i čitanja u  školskim knjižnicama diljem svijeta. Organiziraju se brojne aktivnosti vezane uz određenu temu. Ovogodišnja se odnosila na Bajke i narodne priče širom svijeta. Tim povodom knjižničarka Daniela Gubić u suradnji s učiteljicom Matejom Horvat uključila je učenike 2. b u Bookmark Exchange Project, odnosno projekt razmjene straničnika s učenicima iz Povoa de Vazim, grada na obali Atlantskog oceana u Portugalu. U njihovom je razredu 12 učenika, a učiteljica je Carla Silva.

Cilj ovog projekta je povezivanje učenika i škola iz cijelog svijeta kroz izradu straničnika (bookmarkera, označivača stranica). Učenici ručno izrađuju straničnike (raznih stilova i oblika) koji odražavaju temu Međunarodnog mjeseca školskih knjižnica. Ujedno promoviraju svoju zemlju, knjižnice, knjige i čitanje. Nakon što učenici izrežu i oslikaju straničnike, oni se šalju poštom zemlji partneru, koju dodjeljuje koordinator projekta.

U prvom dijelu projekta učenici 2.b razreda upoznali su geografska, prirodna i društvena obilježja Portugala. O tome im je govorio gost, učitelj geografije Sulejaman Piskić koji je Portugal posjetio čak dva puta. Prezentacijom punom životopisnih fotografija želio je ovu zemlju i grad Povoa de Vazim što više približiti učenicima. U tome je uspio i zahvaljujemo se što je svoje vrijeme posvetio ovom projektu.

Nakon izlaganja, učenici 2.b razreda oslikavali su straničnike likovima iz svjetskih bajki. Neki su se odlučili za Snjeguljicu i sedam patuljaka, neki za Trnoružicu, Crvenkapicu, Tri praščića i sl. Straničnici su plastificirani i poslani na adresu partnerske škole.

Nedavno su na našu adresu stigli straničnici iz Portugala. Učenici su se jako razveselili dobivši prekrasne straničnike novih prijatelja koje će rado koristiti za vrijeme budućih čitanja slikovnica i knjiga. Bili su ponosni jer su uvidjeli kako Bookmark Exchange Project povezuje učenike i škole iz cijeloga svijeta, a sve radi promicanja knjige i čitanja. Svidjela im se ova aktivnost i željeli bi ponovno svoje straničnike poslati u novu, daleku državu svijeta.

Daniela Gubić, knjižničarka