AKTIVNOSTI U MJESECU HRVATSKE KNJIGE 2021.

Autor: Daniela Gubić, 3. 12. 2021.

Iza nas je još jedan uspješan Mjesec hrvatske knjige (15.10.-15.11.), vrijeme u kojemu se još veća pažnja nego inače posvećuje knjizi i čitanju. Povodom ovogodišnje teme Hrvatski autori u Godini čitanja, a pod motom Ajmo hrvati se s knjigom u našoj su knjižnici održane radionice po razredima.

Učenici razredne nastave uživali su u online susretu s dječjom književnicom Željkom Horvat-Vukelja u organizaciji Školske knjige. O tome je objavljen zaseban članak.

Knjižničarka Daniela Gubić je prvašićima čitala slikovnicu Zdenko Slovojed književnice Željke Horvat-Vukelja, a potom su učenici izrađivali straničnike s motivima iz slikovnice, slušali Željkine priče objavljene na Školskom portalu te uz slaganje puzzla obilježili Mjesec hrvatske knjige.

Učenici drugog A razreda su također izrađivali straničnike nakon što im je knjižničarka pročitala slikovnicu Miš Božidara Prosenjaka.

Učenici 2. b razreda bili su uključeni u međunarodnu razmjenu straničnika – Bookmark Exchange Project. Svoje su straničnike s motivima svjetskih bajki poslali prijateljima u Portugal, a na našu školsku adresu stigli su straničnici portugalskih učenika. O tome je također objavljen članak.

Učenici trećeg razreda posjetili su Dječji odjel i Odjel za odrasle Gradske knjižnice Nova Gradiška. Tako su vidjeli veliko knjižno bogatstvo, a svoje čitalačke sposobnosti iskazali su čitajući naglas Naopake bajke Ivanke Borovac.

Petaši su uživali u pjesmama i zagonetkama zavičajnog književnika Grigora Viteza.

Učenici šestih razreda su u suradnji s učiteljem hrvatskog jezika Darkom Horvatom i knjižničarkom osmislili zamišljeni književni susret s dvojicom književnika novogradiškog kraja – Mirom Gavranom i Titom Bilopavlovićem. Učenici su glumili književnike, voditeljica je upoznala učenike s biografskim podacima, čitali su se ulomci iz djela, postavljala pitanja književnicima… Uglavnom, stvorena je atmosfera stvarnog susreta što je bio i cilj ove aktivnosti.

Učenici 7. i 8. b razreda bavili su se blackout poezijom na temelju pročitanih pjesama književnika šireg zavičaja - Dobriše Cesarića i Dragutina Tadijanovića. Što je blackout poezija i kako izgledaju učenički radovi saznajte na sljedećem linku: Blackout poezija učenika 7.a i 8.b .

U 8. a razredu učitelj hrvatskog jezika Luka Piletić i knjižničarka upoznali su učenike s životom i djelom Augusta Šenoe. Nakon naglas pročitane povjestice Kameni svatovi, učenici su se okušali u dramatizaciji spomenutog Šeonoinog djela. Bilo je potrebno izmijeniti likove i radnju kako bi nastala  učenička povjestica. Ovaj je sat odisao čitanjem, slušanjem, idejama, pisanjem scenarija, učeničkom glumom, smijehom…

Za vrijeme trajanja Mjeseca hrvatske knjige učenici naše škole bili su uključeni u dvije manifestacije na nacionalnoj razini: Čitateljski maraton u kojem učenik čita ulomak iz djela hrvatskog autora u trajanju od jedne minute. Knjižničarka je snimljene videouratke postavila na mrežnim stranicama knjižnice kako bi javnost bila upoznata s našim uključivanjem u ovu akciju čitanja. Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2021. naziva Šest autora traži čitatelja rješavali su online učenici predmetne nastave. Školska pobjednica kviza bila je Nina Kičić iz 6.a razreda koja je online pratila javno izvlačenje glavne i utješnih nagrada te svečani program završnice Mjeseca hrvatske knjige 2021.

Vjerujemo kako su aktivnosti bile zanimljive i poticajne za sve učenike škole. U iščekivanju smo Mjeseca hrvatske knjige 2022. godine s novom, zanimljivom temom. Preporučamo svakodnevno druženje s knjigom barem 15 minuta jer dok čitate nalazite se u najboljem društvu.

Novinarska skupina