ČITATELJSKE AKTIVNOSTI U MJESECU HRVATSKE KNJIGE

Autor: Daniela Gubić, 29. 11. 2022.

Završio je još jedan Mjesec hrvatske knjige posvećen Europskoj godini mladih s temom „GENERACIJA K“ s željom da se učenika u digitaliziranom vremenu vrati Knjizi i Knjižnici, a pod sloganom „MISLI NA SEBE, ČITAJ!“. U periodu od 15. listopada do 15. studenog 2022. provedene su aktivnosti u školskoj knjižnici i izvan nje.

U prvom tjednu obilježavanja učenici predmetne nastave su rješavali online Nacionalni kviz za poticanje čitanja pod motom „NIJE LAKO KAD SI MLAD“ otkrivajući zanimljivosti o tri knjige, tematski vezane uz mlade. Školski pobjednik kviza je učenik Filip Orelj koji je 15. studenog 2022. u pratnji svojih roditelja nazočio završnoj svečanosti Mjeseca hrvatske u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu. Uživao je u prigodnom kulturnom programu uz izvlačenje glavne i utješnih nagrada, susretu s književnicima Elizabetom Končić Trlek, Ivanom Šojat i Zoranom Pongrešićem te stručnom razgledavanju najveće nacionalne knjižnice.

Učenici koji vole čitati naglas prijavili su se za sudjelovanje u virtualnom čitateljskom maratonu. Videozapisi čitanja u trajanju jedne minute objavljeni su na Facebook stranici školske knjižnice  (Školska knjižnica OŠ Ante Starčevića Rešetari).

Tri su skupine polaznika (Žabice, Ribice i polaznici male škole) Dječjeg vrtića „Čarobni svijet“ u Rešetarima zajedno sa svojim odgajateljicama posjetile našu školsku knjižnicu i tom prigodom istražile brojne slikovnice s polica knjižnice. Obišli su i informatičku učionicu te vidjeli na koji način novonabavljeni 3D printer printa predmete.  Prema njihovim reakcijama moglo se zaključiti kako su bili oduševljeni posjetom i boravkom u novom prostoru – školi.

Učenici prvog razreda zajedno su  s učiteljicom Slađanom Ninković posjetili školsku knjižnicu i postali njezini novi članovi. Još samo da do kraja nauče čitati pa će s članskom iskaznicom dolaziti posuđivati prekrasne slikovnice i knjige.

Kako je čitati knjige Međunarodne digitalne dječje knjižnice znaju učenici 2. razreda. U Mjesecu hrvatske knjige započeli su sa zajedničkim čitanjem slikovnica koje su dostupne online na hrvatskom jeziku u okviru planiranog projekta „Digitalni svijet e-knjiga“. S nestrpljenjem iščekuju prosinački susret s knjižničarkom, „odlazak“ u digitalnu knjižnicu i čitanje nove prigodne slikovnice.

Učenici 3.a razreda bili su uključeni u međunarodni projekt razmjene straničnika – Bookmark Exchange Project. Nakon izrade straničnika koji nose poruku mira, isti su poslani partnerskoj školi  u Nagjkanizsi u Mađarkoj, a nedavno su na našu adresu stigli prekrasni straničnici prijateljskih učenika  koji su jako obradovali učenike 3.a.

Također su trećaši u pratnji učiteljica Kristine Blažević i Mateje Horvat te knjižničarke Daniele Gubić posjetili Gradsku knjižnicu u Novoj Gradiški i uživali u knjižnom bogatstvu Dječjeg odjela gdje im je domaćin bila knjižničarka Renata Matijašević. Na Odjelu za odrasle učenike je s veseljem pozdravila ravnateljica knjižnice Ernestina Straga – Šašić i provela ih kroz Studijsku čitaonicu i posudbeni dio s visokim policama i mnoštvom zanimljivih knjiga.

U Mjesecu hrvatske knjige knjižničarka je posjetila Interliber, međunarodni sajam knjiga u Zagrebu kako bi se upoznala s novitetima u svijetu knjiga, a posjet je iskoristila za nabavu slikovnica i knjiga za lektiru po sajamskim cijenama.

U prostoru knjižnice održane su dvije radionice na temu „Generacija K“ u odnosu na „Generaciju Z“, stavljajući naglasak na dva ključna pojma- knjigu i knjižnicu. Radionicom se željelo ukazati na prilagodbu knjižnica potrebama novih generacija, ali i ukazati na specifična obilježja današnjih mladih – mobitel u ruci, ekološka osviještenost, osamljenost i zabrinutost – te istaknuti kako im knjižnica odnosno knjiga može pomoći uz moto „Misli na sebe – čitaj!“. Tom su prilikom učenici 4.a razreda u pratnji učiteljice Blaženke Logožar sudjelovali u literarnoj radionici u kojoj su na temelju tema vezanih u ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige pisali kratke priče koristeći ponuđene ključne riječi. Polaznici kreativne skupine priče su preoblikovati u slikopriče i izradili digitalnu knjigu koristeći primjeren digitalni alat. U nastavku pročitajte zanimljive uratke:

Učenici 5.a razreda su na satu hrvatskoga jezika s učiteljicom Jasminom Zelenikom koristili digitalni alat Word Art te popunjavali prigodne oblike riječima karakterističnim za „Generaciju Z“ i „Generaciju K“.

U prostoru školske knjižnice bila je postavljena izložba knjiga koje voli čitati generacija „rođena s mobitelom u ruci“ s ciljem poticanja čitanja i korištenja fonda knjižnice.

U iščekivanju smo nove teme Mjeseca hrvatske knjige 2023. koja će biti uskoro objelodanjena kako bi se na vrijeme započelo s planiranjem aktivnosti i događaja u brojnim knjižnicama Hrvatske.

Knjižničarka Daniela Gubić