SRETAN VAM DAN UČITELJA!

Autor: Tihomir Batalo, 4. 10. 2016.

Svjetski dan učitelja obilježava se svake godine 5. listopada. Taj je dan prigoda da se pokaže da je rad učitelja i nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva te da se kao takav i cijeni. Cilj Svjetskog dana učitelja je mobilizirati podršku za nastavnike kako bi se osiguralo da će učitelji i dalje ispunjavati potrebe budućih generacija te podići obrazovanje na razinu društvene važnosti i izvući učitelje iz poluanonimnosti i dati im društvenu važnost koju zaslužuju.

Prigoda je to i za isticanje važnosti rada svih učitelja i nastavnika i njihov utjecaj na razvoj društva u cjelini, te da se naglasi važnost te profesije, ali i samog obrazovanja čiji su oni nositelji, stoga se taj dan obilježava u više od 100 zemalja svijeta, pa tako i u Hrvatskoj. Proglasio ga je UNESCO godine 1994. u spomen na isti datum 1966. godine kada je potpisana Preporuka o statusu učitelja.

Obrazovna internacionala (EI), svjetska federacija sindikata stručnjaka u obrazovanju sa sjedištem u Bruxellesu, čvrsto vjeruje da Svjetski dan učitelja treba biti međunarodno priznat i obilježavati se u cijelom svijetu. Napori Obrazovne internacionale i njene 401 članice doprinijeli su međunarodnom priznanju i obilježavanju toga dana širom svijeta.

Ako u Ateni ne bude krojača, Atenjani će hodati goli.
Ako u Ateni ne bude obućara, Atenjani će hodati bosi.
Ne bude li u Ateni učitelja, neće biti ni Atenjana.

(Sokrat)

'Važna je svrha obrazovanja da u svim učenicima razvije ljubav prema učenju, a ne da ju ubije.' (W. Glasser)

'Dobro iskustvo s dobrim učiteljem ključ je dobrog učenja bilo čega.' (W. Glasser)

Svim učiteljima i prosvjetnim djelatnicima želim sretan dan učitelja.

Ravnatelj škole:

Tihomir Batalo, dipl. ing.