OBILJEŽILI SMO HRVATSKI I SVJETSKI DAN KRAVATE

Autor: Marijan Vuković, 19. 10. 2016.

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Institucija Academia Cravatica proglasila je 18. listopada hrvatskim i svjetskim Danom kravate.

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna. Kravata, koja se smatra izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

Učenici i učitelji stavili su kravatu i na taj način postali dio europske povijesti. Umijeće vezivanja kravate pokazali su učitelji kojima je kravata češći odjevni predmet nego učenicima. Međusobno su razgovarali o značenju današnjeg dana. Za vrijeme velikog odmora zajednički su se  fotografirali i pokazali zadovoljstvo provedenom aktivnošću.

Novinarska skupina