DAN KRUHA I ZAHVALNOSTI ZA PLODOVE ZEMLJE

Autor: Marijan Vuković, 24. 10. 2016.

Dana 20. listopada u našoj školi obilježili smo Dan kruha i zahvalnosti Bogu Stvoritelju za plodove zemlje. Stol u našoj školskoj dvorani uresili smo plodovima zemlje, kruhom i kolačima naših spretnih i vrijednih majki i baka.

Na  početku  programa ravnatelj je pozdravio sve okupljene i uputio im nekoliko prigodnih rečenica, a u samu svečanost uveo nas je školski zbor pod vodstvom nastavnice Tamare Rast Radošić pjevajući pjesmu „Prinosimo kruh“.

Voditelji programa Petra Jurišić i Toni Ruškan podsjetili su nas kako je kruh nezamjenjiva namirnica i kako imamo raznih vrsta kruhova poput pšeničnog, kukuruznog, ječmenog, a učenici dramske skupine su pod vodstvom učiteljice Ivane Vučak izrecitirali pjesme „Kruh“ i „Žito“ te izveli igrokaz „Važno zrno“.

Često zaboravljamo kolika je vrijednost kruha koji blagujemo pa ga uzimamo „zdravo za gotovo“,  bacamo ostatke uvjereni da novi dan donosi i novi kruh. Učenice Karla Paušić i Ivona Bzik izrekle su Molitvu kruhu Tite Bilopavlovića. U toj molitvi pozdravili smo kruh kao važnu i neizbježnu namirnicu u našim životima. Molili smo da zauvijek čuvamo poštovanje prema toj svetinji.

Što rade vrijedni pekari tijekom noći rekli su nam učenici u recitacijama „Što radi pekar“, „Pekar“, „O kruhu“ i „Za dan kruha“.

Francuski književnik i filozof Albert Camus izvrsno je opisao jesen kada je rekao: „Jesen je drugo proljeće kada je svaki list cvijet“. Da jesen obiluje različitim krojevima, bojama i oblicima dokazali su i učenici u igrokazu „Jesenko“. Molitvu Svevišnjem koja se zove „Blagoslovi“ izrekle su učenice Matea, Katarina i Hana. „Blagoslovi s rajskih visina, kruh i plodove naših njiva“. Molili smo i za radnike: „Blagoslovi žuljave radničke ruke, njegov znoj, rad, bol i muke“.

Molitvu vjernika izrekli su učenici osmih razreda, budući krizmanici Josipa Burzelić, Filip Cindrić, David Šimunović i Vanesa Bartolović, a potom je župnik Josip Bogović blagoslovio hranu koju smo zajedno blagovali.

Vjeroučiteljica Helena Ferderber