VUKOVAR – 25 GODINA POSLIJE

Autor: Marijan Vuković, 18. 11. 2016.

Danas, 18. studenoga 2016. prisjetili smo se Vukovara – grada heroja, koji je prije 25 godina ponio veliku žrtvu u Domovinskom ratu.

Hrvatski je sabor 18. studenog proglasio Danom sjećanja na Vukovar, a obilježavamo ga svake godine paljenjem svijeća za poginule branitelje, molitvom, obilaskom groblja i spomen-mjesta.

Bitka za slobodu Vukovara bila je najteži pothvat tijekom Domovinskoga rata, a završio je velikim razaranjem grada, brojnim ubojstvima i progonom hrvatskoga stanovništva. Danas je Vukovar obnovljeni grad, s novim ulicama, trgovima i parkovima, ali bol u srcu ljudi nikada nije i neće nestati.

I ove godine, na dvadeset i petu obljetnicu pada grada heroja, u znak sjećanja u našoj smo školi pripremili prigodne aktivnosti.

Učitelj likovne kulture Mišo Gusić je s učenicima likovne skupine izradio maketu vukovarskog vodotornja, simbola grada na Dunavu. Prigodni pano postavili su učenici zajedno s vjeroučiteljicom Helenom Ferderber i knjižničarkom Danielom Gubić. Učiteljica povijesti Anica Marković s učenicima je izradila plakate „Vukovar“ i „Pad Vukovara“, a priredila je i prilog koji su putem razglasa poslušali učenici predmetne i razredne nastave.

Učenici su ispred škole uz molitvu i zapaljene svijeće odali počast svim žrtvama Domovinskog rata, a posebno žrtvama Vukovara i Škabrnje.

Pozivamo učenike i njihove obitelji da i večeras zapale svijeću za Vukovar, za sve ljude koji su svoje živote položili na oltar Domovine.

„Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali i primili prvi poljubac, netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni Sjene nema?“

(Siniša Glavašević, „Priča o gradu“)

Iva Kičić, 8.b