preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari

Vijesti

PROJEKTNI SUSRET U ILINDENU U MAKEDONIJI

Autor: Tihomir Batalo, 3. 5. 2017.

U sklopu međunarodnog projekta „Most prijateljstva: Ilinden – Rešetari“ deset učenika u pratnji ravnatelja Tihomira Batala, učiteljica RN Slađane Ninković i Blaženke Logožar i učitelja hrvatskog jezika Darka Horvata prisustvovalo je od 27. do 30. travnja 2017. na projektnom susretu održanom u Ilindenu u Makedoniji.

S partnerskom Osnovnom školom „Goce Delčev“ provodimo projekt od početka drugog polugodišta ove godine s ciljem promicanja i poštivanja kulturne baštine mjesta, zavičaja i domovine kao što su folklor, glazba, tradicija i različiti običaji. Za vrijeme projekta omogućena je mobilnost učenika i učitelja kao i ostvarivanje niza drugih ciljeva poput bogaćenja nastavnog plana i programa i razmjene iskustava.

Ne treba posebno isticati da će ova posjeta ostati svima u trajnom sjećanju. Suze na rastanku dovoljno govore o tome kako su se učenici družili i što su sve vidjeli u kratkoj, ali sadržajnoj posjeti Makedoniji. Učitelji i učenici naše škole oduševljeni su gostoprimstvom i prijemom ljubaznih domaćina.  Poslušnim i kulturnim ponašanjem učenici su dostojno predstavili sebe, svoje obitelji, školu, Rešetare i Domovinu.

Naši partneri isplanirali su dane koji su bili ispunjeni raznovrsnim aktivnostima. Tijekom boravka razmijenili smo iskustva o provedbi projekta, upoznali se s obrazovnim sustavom Makedonije te uživali u obilasku kulturno-povijesnih znamenitosti Ilindena i Skopja.

Događaje, koji su se u četiri dana nizali, teško je nabrojati, a još teže izdvojiti…

U četvrtak 27. travnja nakon dugog puta stigli smo pred školu te se upoznali s domaćinima ravnateljicom Dušankom Krstevskom, voditeljicom projekta i učiteljicom makedonskog jezika Ivanom  Velinovskom Boceskom, učiteljima i učenicima projektnog tima te gđom. Ljerkom Toth Naumovom ispred Zajednice Hrvata u Makedoniji koja nam je bila velika pomoć i podrška u provedbi projekta.

U petak  28. travnja u pratnji ravnateljice Dušanke Krstevske, gđe. Ljerke Toth Naumove i projektnog tima učitelja i učenika bili smo na prijemu kod načelnika općine Ilinden Žike Stojanovskog koji nas je pozdravio i zaželio nam srdačnu dobrodošlicu. Iskazao je zadovoljstvo projektom naših škola i uzajamnom suradnjom. Putem prezentacije predstavili su općinu Ilinden i Osnovnu školu „Goce Delčev“. Ravnatelj naše škole uručio je domaćinima prigodne poklone našeg načelnika, košare prepune domaćih slavonskih proizvoda i delicija, te u ime škole ručno izrađene slike od slame, knjige, majice s logom projekta, domaću rakiju i vino.

Zatim smo obišli Gradsku knjižnicu i uputili se prema školi gdje su učenici projektnog tima sudjelovali u radionici pod nazivom „Sličnosti i razlike Ilindena i Rešetara“.

U večernjim satima sudjelovali smo na svečanoj priredbi u Domu kulture koju su za nas pripremili učenici uz vodstvo učitelja. Na samom početku načelnik Žika Stojanovski pozdravio je sve prisutne te nama gostima poželio dobrodošlicu i ugodan boravak u Ilindenu. Prisutnima se obratila ravnateljica škole Dušanka Krstevska i ravnatelj naše škole Tihomir Batalo koji je poslao pozdrave načelnika Zlatka Age u nadi da će se suradnja među općinama i školom još više razvijati. Obostrana je ocjena da se uspostavljena međunarodna suradnja treba nastaviti jer rad na projektnim aktivnostima i razmjena iskustava doprinosi poboljšanju kvalitete odgoja i poučavanja.  Među gostima na priredbi prisutnima su se obratile i veleposlanica Republike Hrvatske u Republici Makedoniji - Njena Ekscelencija gđa. Danijela Barišić te gđa. Ljerka Toth Naumova ispred Zajednice Hrvata u Makedoniji koja je promovirala svoju zbirku pjesama Nevidljiva vrata.

Naši učenici predstavili su se slavonskim pjesmama, tradicionalnim folklornim plesom, sastavcima o Rešetarima i monologom na zavičajnom govoru.  

Sljedeći dan, u subotu 29. travnja, posjetili smo teniski teren u Ilindenu i s domaćinima odigrali  partiju tenisa, a zatim je uslijedio uspon na brdo iznad Ilindena s kojeg se pruža prekrasan pogled na grad, nakon toga smo se vozili autobusom na izletničko mjesto Deljadrovci - Ajatovci gdje smo ručali.

Najviše nas je oduševio posjet glavnom gradu Makedonije Skopju koji se nalazi u dolini rijeke Vardar. Domaćini susreta  proveli su nas suvremenom metropolom i predstavili nam brojne monumentalne građevine u različitim baroknim i neoklasičnim stilovima, spomenike i fontane  posvećene raznim carevima, političarima, književnicima od antike do 21. stoljeća.

Nekada simbol Skopja Kameni most je rijetka građevina koja nije porušena u zemljotresu 1963. godine. Nedavno su izgrađena i dva pješačka mosta. Jedan od njih zove se Most umjetnosti i krase ga brojne brončane skulpture poznatih makedonskih slikara, pisaca, skladatelja i pjevača. U blizini mostova, na obalama Vardara je i šetalište s mnoštvom cafe barova i restorana. U središtu Skopja nalazi se spomen- ploča Majci Terezi na čijem je zemljištu bila kuća u kojoj se rodila kao Agnes Gondža Bojadžio. Velika humanitarka tu je s obitelji živjela do 18. godine.

Iznad Skopja, na brdu Vodno, nalazi se veliki milenijski križ sagrađen 2000. godine, a do kojeg se stiže modernom žičarom s koje se pruža fantastičan pogled na skopsku dolinu i grad Skopje.

Druženja van službenog programa bila su intenzivna i zanimljiva pa smo dan završili uz večeru u etno restoranu. Svojim domaćinima prenijeli smo kako smo očarani mnogim stvarima koje smo vidjeli i doživjeli te nam ovo zasigurno neće biti posljednji put da dolazimo.

Zahvalni smo im na ukazanom gostoprimstvu te nestrpljivo čekamo uzvratni susret u Rešetarima koji se planira od 25. do 28. svibnja 2017.

Ovim putem se zahvaljujemo općinama Rešetari i Ilinden koje su nam velika financijska pomoć i podrška te Hrvatskom veleposlanstvu u Republici Makedoniji, Zajednici Hrvata u Republici Makedoniji, Hrvatskoj matici iseljenika u Zagrebu, Brodsko-posavskoj županiji te sponzoru Školskoj knjizi.

 

Slađana Ninković,

voditeljica projekta u OŠ Ante Starčevića, Rešetari




eTwinning

Ponosni smo nositelji

oznake eTwinning škole

UNESCO ASPnet

 

UNESCO ASPnet
oznaka škole

 

 

Virtualna knjižnica

Upisi u SŠ 2021./22.
Nagrade i priznanja

Povelja HZTK, 2013.

Plaketa Općine Rešetari, 2014.

 Plaketa BPŽ, 2006.

Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže

Priznanje  za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.

 

Logo škole


Monografija u spomen
175. obljetnici
OŠ Ante Starčevića Rešetari
 

Publikacija
180 godina škole u Rešetarima
 
 
NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR

  

       Naš zavičajni govor

Most prijateljstva

ACES „Međugeneracijska solidarnost“

Anketa
Kako vam se sviđa NOVA web stranica škole?



Korisni linkovi
Portali
 
Učilice
 
Popularni časopisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CMS za škole logo
Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr
preskoči na navigaciju