EUROPSKI DAN JEZIKA

Autor: Marijan Vuković, 27. 9. 2017.

Na svijetu postoji više od 6000 jezika, samo ih u Europi ima više od 220, a svi predstavljaju bogatstvo i raznolikost svojih kultura. Upravo je cilj Europskoga dana jezika osvijestiti važnost jezika kao jednog od najznačajnijih identiteta naroda i čovjeka. Stoga su, vođene tom mišlju, učiteljice stranih jezika Dragana Gorički i Željka Gospočić 26. rujna 2017. nizom aktivnosti odlučile podsjetiti učenike i učitelje naše škole kao i mještane Rešetara na važnost učenja stranih jezika.

Ispred škole stajao je štand na kojemu su bile zastavice svih europskih zemalja, tableti za igranje kvizova na engleskom i njemačkom jeziku te kulise likova koji podsjećaju na zemlje tih dvaju jezika. Kulise je izradio nastavnik likovne kulture Mišo Gusić s učenicima likovne skupine.

Sve aktivnosti povodom Europskog dana jezika odvijale su se na jezičnom štandu kojega su osmislile i vodile učiteljica engleskoga jezika Željka Gospočić i učiteljica njemačkoga jezika Dragana Gorički. Uz njih su bili marljivi učenici Marta Rumenović (8.b), Ivona Majetić (8.a), Stela Mijatović (6.a) te Matej Bartolović i David Jelić (7.a).

Posjetitelji štanda po dolasku su dobili naljepnicu s porukom „Razgovaraj sa mnom“ na jednom od europskih jezika. Mogli su izabrati zastavu jedne europske zemlje te ju zalijepiti na plakat koji je stajao kraj ulaza, a uz pomoć tableta i interneta napisali su „Sretan Europski dan jezika“ na jeziku zemlje čiju su zastavu odabrali.

Također su se mogli fotografirati s ranije spomenutim kulisama i barem na tren postati engleska kraljica ili djevojka obučena u tradicionalnu njemačku nošnju. Zanimljive fotografije zauvijek će nas podsjećati na veseli i poučni Europski dan jezika.

Lana Došlić i Magdalena Slišurić, 6.b