MLADEŽ CRVENOG KRIŽA U BORBI PROTIV OVISNOSTI

Autor: Marijan Vuković, 10. 12. 2018.

Dana 7. prosinca 2018. u organizaciji gradskog Crvenog križa bili smo domaćini učenicima šest osnovnih i srednjih škola s područja Nove Gradiške i okolice koji su svojim likovnim, literarnim i dramskim uracima na temu ovisnosti pokazali koliko im je zdrav život važan i kako se na svoj, kreativan način, bore protiv svih oblika ovisnosti.

Kao i svake godine, razne ustanove u našemu gradu i okolici obilježavaju Mjesec borbe protiv ovisnosti koji se provodi u periodu od 15. studenog do 15. prosinca. Kroz razne aktivnosti žele pokazati važnost prevencije, a ujedno i na zanimljiv način osvijestiti mlade i javnost na problem zlouporabe svih sredstava ovisnosti.

Ove je godine naša škola bila domaćinom susreta Mladeži Crvenog križa. Naši gosti i sudionici izložbe bili su mentori i učenici OŠ „Mato Lovrak“, OŠ Ljudevita Gaja, OŠ „Vladimir Nazor“ Adžamovci, Elektrotehničke i ekonomske škole, OŠ Dragalić te učenici Crvenog križa naše škole. Nakon uvodnog pozdrava našega ravnatelja, goste je srdačno ugostila i pozdravila pedagoginja Marija Dautović koja s našim učenicima uvijek provodi različite aktivnosti u  Mjesecu borbe protiv ovisnosti, a istaknula je kako joj je posebno drago dati svoj doprinos izložbi u organizaciji Crvenog križa.

Na izložbi se moglo vidjeti prezentacije putem slikokaza, izložbene plakate, ankete no nije nedostajalo niti pjesme i plesa. Učitelj Igor Tomek pobrinuo se s nekoliko učenika za razglas, a izložbu je upotpunila naša učiteljica glazbene kulture Zdenka Hercog koja je sa svojim Velikim zborom uvježbavala pjesmu „Ne rugaj se“. Izvedba pjesme i solo dionice zborista oduševili su sve prisutne i prenijeli vrlo snažnu poruku svim mladima. Ovogodišnja izložba završila je plesnom točkom učenica naše škole 8.a razreda Karle Paušić i Ivone Bzik.

Naši učenici 7. i 8. razreda zajedno s gostujućim učenicima imali su priliku poslušati predavanje voditelja Odjela za prevenciju ovisnosti Hrvatskog Crvenog križa dr.med Siniše Zovka koji je svojim predstavljanjem putem slikokaza pokušao djelovati na mlade kako nikada ne bi došli u iskušenje i napast ugroziti si život bilo kakvom ovisnošću.

Druženje se odvijalo u ugodnoj atmosferi u našoj školsko-sportskoj dvorani, a sve predstavljene informacije znatno su doprinijele stjecanju korisnih znanja i širenju vidika naših mladih.

Karla Paušić, 8.a