ZAVRŠNICA MJESECA BORBE PROTIV OVISNOSTI

Autor: Daniela Gubić, 16. 12. 2021.

U našoj se školi svake godine obilježava Međunarodni mjesec borbe protiv ovisnosti u suradnji s pedagoginjom, knjižničarkom i razrednicima. Unatoč izazovnom vremenu u kojem se nalazimo ostvarili smo i proveli niz aktivnosti poštujući epidemiološke mjere.

Ove godine u okviru nastave Hrvatskog jezika, za vrijeme sata lektire učenici osmih razreda čitali su roman za mlade „Zeleni pas“, spisateljice Nade Mihelčić. Roman govori o problemu ovisnosti o drogama i teškim posljedicama koje ostavlja na obitelj. Učiteljica Hrvatskog jezika Jasmina Zelenika osmislila je zanimljiv dvosat na kojem su učenici imali priliku iskazati svoje mišljenje o problemu ovisnosti i što učiniti da do ovisnosti ne dođe.

Pedagoginja i knjižničarka su sa petim razredom ostvarile dio projekta iz preventivnog plana i programa „Čitanje za veselje, zabavu i užitak“. Projekt ima za cilj pomoći učenicima u unapređivanju i poticanju za svakodnevnim neobveznim čitanjem koje djeluje na popravljanje raspoloženja, umanjuje stres, opušta i smiruje, stimulira rad mozga i obogaćuje rječnik.

Kratkim anketnim upitnikom (Forms) pedagoginja i učiteljica informatike Amanda Bošnjaković ispitale su mišljenja i stavove učenika o provođenju vremena uz računalne igrice i društvene mreže. Rezultati ankete potvrđuju naša očekivanja o količini vremena koje mladi provode igrajući se i družeći s ostalim vršnjacima na društvenim mrežama. Sve se više kod učenika primijeti gubitak kontrole nad vremenom u virtualnom svijetu. Bitno je stoga podizati svjesnost o problemima novih ovisnosti i preventivno djelovati.

Za učenike od 5. do 8. razreda organizirane su radionice o unapređivanju mentalnog zdravlja pod nazivom „Kako brinuti o sebi?“. Radionice su provele pedagoginja i knjižničarka. Cilj ovih radionica bio je prepoznati svoje osobne potencijale i sposobnosti u rješavanju životnih izazova. Učenici su bili zainteresirani za temu i jedan školski sat je bio kratak za sva njihova pitanja i probleme koje ih muče u ovom teškom, izazovnom vremenu.

Novinarska skupina