KNJIGA KAO PROSTOR SLOBODE – NOĆ KNJIGE 2022.

Autor: Daniela Gubić, 26. 4. 2022.

U večernjim satima, 25. travnja 2022., u prostoru školske knjižnice održana je Noć knjige koju je za učenike predmetne nastave pripremila naša knjižničarka u suradnji s pedagoginjom.

Noć knjige je manifestacija pokrenuta 2012. godine, kako bi se barem na jedan dan govorilo o čaroliji stvaranja i radosti čitanja knjiga. Cilj projekta je kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige te osvijestiti njezinu važnost u suvremenom društvu.

Noć knjige održava se povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava (23. travnja) i Dana hrvatske knjige (22. travnja) kada je Marko Marulić završio Juditu.

Ovogodišnja tema Noći knjige je sloboda i knjiga kao prostor slobode. U tom ozračju naša je knjižničarka razgovarala s učenicima o pojmu slobode, pravu na čitanje i pravu na saznavanje različitih mišljenja o nekoj temi. Dotakli su se i pojma cenzure u književnosti te saznali koja su današnja lektirna djela nekad bila zabranjivana.

Učenici su poslušali Himnu slobodi koju je napisao dubrovački pjesnik Ivan Gundulić, a najviše ih je uveselio Perica – zaštitni znak Noći knjige. Pogledali su kratke spotove u kojima se Perica (glumac Igor Baksa) na zanimljiv način obraća velikanima hrvatske književnosti: Marku Maruliću, Augustu Šenoi, Mariji Jurić Zagorki, Tinu Ujeviću i drugima.

Ovogodišnja Noć knjige posvećena je 100. rođendanu hrvatske književnice Vesne Parun, a njezinu pjesmu „Koralji vraćeni moru“ učenici su rado poslušali.

Također je u okviru Noći knjige raspisan likovni i literarni natječaj pod nazivom „I nedovršeni svijet uznemirujem svojom slobodom“. Učenica 6. a razreda Lucija Lazić napisala je pjesmu o slobodi koja je poslana na natječaj. Lucija je svoju pjesmu pročitala publici koja ju je nagradila velikim pljeskom.

U drugom dijelu svaki je učenik predstavio knjigu po vlastitom izboru, a do kraja Noći knjige učenici su ušuškani u svoje dekice uživali u zajedničkom čitanju romana „Imaš fejs?“ autorice Jasminke Tihi – Stepanić koji dotiče ovogodišnju temu manifestacije.

Veselimo se slijedećoj Noći knjige i novim književnim naslovima.

Novinarska skupina