OVE GODINE OBILJEŽAVAMO 30 GODINA ČLANSTVA REPUBLIKE HRVATSKE U UJEDINJENIM NARODIMA

Autor: Daniela Gubić, 20. 5. 2022.

Ujedinjeni narodi su međunarodna organizacija koja je usmjerena je prema očuvanju međunarodnog mira i sigurnosti, razvoju prijateljskih odnosa među državama, jačanju međunarodnog prava, promicanju međunarodne suradnje na rješavanju problema ekonomskog, socijalnog, kulturnog i humanitarnog karaktera, uključujući zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda. U srijedu, 25. svibnja 2022. ovaj važan događaj obilježit će se kroz nastavu povijesti kreativnim aktivnostima.

Organizacija UN nastala je neposredno nakon Drugog svjetskog rata potpisivanjem Povelje u San Franciscu 24. listopada 1945. godine. Sjedište UN-a nalazi se u New Yorku, dok su pojedini dijelovi sustava razmješteni po cijelom svijetu kao npr. u Ženevi, Beču, Rimu, Nairobiju, Haagu, Ateni, Tokyju i Kopenhagenu. Danas UN broji 193 države članice. Na temelju Odluke Opće skupštine Ujedinjenih naroda 22. svibnja 1992. Republika Hrvatska postala je članicom Ujedinjenih naroda, te na temelju pristupa ujedno i stranka Povelje Ujedinjenih naroda te Statuta Međunarodnog suda.

Ujedinjeni narodi imaju šest glavnih organa: Opću skupštinu, Vijeće sigurnosti, Gospodarsko i socijalno vijeće, Starateljsko vijeće, Tajništvo i Međunarodni sud. Republika Hrvatska svake godine aktivno sudjeluje u radu Opće skupštine Ujedinjenih naroda, dok njeni najviši državni dužnosnici već tradicionalno odlaze u New York na godišnja otvaranja zasjedanja Opće skupštine.

Aktivnosti koje će se provesti s našim učenicima doprinijet će njihovu boljem razumijevanju značaja uloge UN-a u međunarodnim odnosima, kao i članstva Hrvatske u njima i njegovim specijaliziranim ustanovama.

Na slijedećem linku možete pogledati prezentaciju o radu i djelovanju UN-a, kao i njegove prethodnice – Lige naroda: https://prezi.com/q-5v77yfh0la/liga-naroda-i-ujedinjeni-narodi/

U priloženim dokumentima nalaze se stripovi za naše najmlađe učenike.

Novinarska skupina

Priloženi dokumenti: