TERENSKA NASTAVA U VELIKI GRĐEVAC

Autor: Daniela Gubić, 18. 10. 2022.

U petak ujutro, 14. listopada, učenici drugog, trećeg i četvrtog razreda okupili su se ispred škole. U 8,00 sati uputili su se sa svojim učiteljicama autobusom u Veliki Grđevac. Pošli su na terensku nastavu, u posjet Kulturnom centru  "Mato Lovrak".

U Veliki Grđevac stigli su oko 10,00 sati gdje ih je dočekala stručna pratiteljica. Povela ih je do Osnovne škole Mate Lovraka. Ušli su u školu, a potom u njegovu spomen- sobu. Stručna pratiteljica uvela je učenike u najpoznatije priče Mate Lovraka, njegovih zadrugara, njihova učitelja te učenike time vrlo zainteresirala. U spomen- sobi vidjeli su mnogo toga vezanog uz djela Mate Lovraka, naslovnice njegovih knjiga, njegove spise, njegove osobne stvari…

Nakon razgledavanja spomen- sobe i upoznavanja života Mate Lovraka, ukrcali su se u turistički vlakić koji ih je odvezao do Kulturnog centra "Mato Lovrak". Ondje ih je pratiteljica povela do poznatog vlaka i slavnoga mlina iz priča Vlak u snijegu i Družba Pere Kvržice. Učenici su bili oduševljeni ogromnom starom lokomotivom te stvarima i pričama koje su čuli u mlinu. Teško su mogli zamisliti život kakvim su živjela tadašnja djeca i ljudi.

Nakon ukusnog ručka uslijedila je radionica miješenja i pečenja kruščića. Vješte ručice učenika marljivo su radile uz pomoć kuharice i pekara koji je pripremio krušnu peć. Dok su se kruščiči pekli, prošetali su poučnom šumskom stazom- Stazom ljubitelja prirode. Stazom su udisali čisti zrak, susreli poneku životinju i promatrali šumske biljke. Zapjevali su i poznatu pjesmicu gljivi Muhari. Vrlo zanimljiv bio je hrast Maneken, najpravilnije ili najravnije stablo u šumi.  Nakon šetnje kušali su kruščiće i poigrali se na travnjaku i igralištu. Povratak je uslijedio oko 15, 00 h. Pomalo umorni od aktivnosti kojima su se bavili, udobno su se smjestili u autobus i prepričavali doživljaje. Puno su toga naučili. Živa stvarnost najbolja je učiteljica.

učiteljica Kristina Blažević