TERENSKA NASTAVA KATOLIČKOG VJERONAUKA – POSJET BIBLIJSKO-ARHEOLOŠKOM MUZEJU U CERNIKU

Autor: Daniela Gubić, 14. 11. 2022.

Učenici 5.a razreda su u srijedu 9. studenog 2022. u pratnji vjeroučiteljice Vesne Hodak nastavu vjeronauka pohađali u Biblijsko-arheološkom muzeju u Cerniku.

Učenike je dočekao i kroz muzej vodio gvardijan Peter Deže.

Stalna »Biblijsko-arheološka muzejska izložba« Hrvatske franjevačke provincije Sv. Ćirila i Metoda smještena je i djeluje u okviru franjevačkog samostana u Cerniku. Nastala je nastojanjem dr. fra Tomislava Vuka, profesora na Fakultetu za biblijske znanosti i arheologiju u Jeruzalemu. On je prikupio izloške, priredio znanstvenu obradu, opisne tekstove i fotografsku dokumentaciju te postavio izložbu. Izložba ima opće-kulturni te religiozno-pedagoški karakter.

Učenici su obišli baroknu crkvu sv. Petra apostola i franjevačkog samostana iz 18. st., muzej te dvorište samostana i Križni put na brežuljku.

Cilj terenske nastave je istraživačkim pristupom učiti  u neposrednoj životnoj stvarnosti, upoznati vrijedne arheološke predmete, pisane dokumente i ostalo blago biblijsko-arheološke zbirke, otkriti važnost očuvanja kulturne baštine te upoznati i poštovati kulturne i religiozne različitosti među ljudima.

Ovakvim pristupom nastavi vjeronauka učenici su: upoznali povijesni kontekst naroda i ljudi od kojih je ponikla Biblija kao djelo religiozne i literarne kulture, upoznali porijeklo i razvoj monoteističkih religija – židovstva i kršćanstva, dobili poticaj za izgrađivanje i njegovanje vjerničkog duha i književne osjetljivosti i interesa prema Bibliji kao knjizi Božje riječi i književno-umjetničkom djelu, upoznali   Bibliju i kršćanstvo kao bitni temelja europske civilizacije i kulture te prepoznali kulturne i religiozne  različitosti među ljudima  kao darova i  bogatstva koji nas pozivaju na suživot i sve veće zalaganje u izgradnji boljeg društva i okruženja u kojem živimo.

Bio je to vrlo zanimljiv i dojmljiv vjeronaučni dvosat kojega su učenici i njihova vjeroučiteljica iskoristili za učenje i lijepe trenutke druženja i boravka u prirodi.

Vjeroučiteljica Vesna Hodak