U MJESECU HRVATSKE KNJIGE ČITALI SMO 100 NA SAT

Autor: Marijan Vuković, 30. 11. 2016.

Iza nas je Mjesec hrvatske knjige u kojem se „Čitalo sto na sat“ u svim knjižnicama Lijepe Naše. I naša se školska knjižnica uključila u spomenutu manifestaciju kroz brojna događanja i aktivnosti.

Na samom početku Mjeseca hrvatske knjige knjižničarka Daniela Gubić je u suradnji s učiteljicom Marijom Mlađen započela knjižnični projekt među učenicima četvrtog razreda pod nazivom „Čitamo zajedno – čitamo naglas: zaboravljene knjige.“ Učenici i razredni gosti će sve do ožujka čitati Kušanov pomalo zaboravljeni roman „Lažeš, Melita“. Projekt završava u travnju predstavljanjem pročitanog djela na Međunarodni dan dječje knjige u Zagrebu.

Naša je knjižničarka 21. listopada 2016. sudjelovala u čitateljskom maratonu „Cijeli grad čita!“ u organizaciji  Gradske knjižnice Nova Gradiška. Toga su se dana na označenim mjestima u gradu čitala djela naših zavičajnika poput Tite Bilopavlovića, Mire Gavrana, Grigora Viteza, Evice Kraljić…

Sedmero učenika 7. i 8. razreda pokazali su svoje znanje 25. listopada 2016. rješavajući on-line Nacionalni kviz za poticanje čitanja u organizaciji Knjižnica grada Zagreba – Hrvatskog centra za dječju knjigu. Za sudjelovanje u on-line kvizu trebalo je  pročitati knjige: Snježana Babić Višnjić: „Krugovi na vodi“, Miro Gavran: „Ljeto za pamćenje“ i Nena Lončar: „Bio sam pas i opet sam“ te koristiti u kvizu ponuđene online enciklopedije. Predstavnica škole, učenica Iva Špoljarić iz 8. b razreda, bila je pozvana u pratnji knjižničarke na završnicu Mjeseca hrvatske knjige 15. studenoga 2016. u Nacionalnu i sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu. U prigodnom programu izvedena je dramatizacija ulomka iz romana „Ljeto za pamćenje“ Mire Gavrana. Na završnici s učenicima iz cijele Hrvatske družili su se pisci čije su knjige čitali za kviz, a svi su prisutni mogli uživati u glazbi KGZ benda iz Zagreba. Najsretnijim učenicima dodijeljene su nagrade za sudjelovanje u kvizu.

U našoj je školskoj knjižnici po prvi puta započeo Tulum s(l)ova, projekt koji se već šestu godinu provodi u školskim knjižnicama cijele Hrvatske. Prva faza projekta održana je 4. studenoga 2016. kada su učenici sedmih i osmih razreda na noćnom čitateljskom susretu čitali iz užitka ulomke omiljenih pisaca, a potom svoja iskustva podijelili s učenicima iz OŠ Prelog putem skype-a. U drugoj  fazi projekta učenici će čitati najmanje tri puta u lokalnoj zajednici. Projekt završava u listopadu sljedeće godine.

Dana 7. studenoga 2016. učenici trećih razreda u pratnji učiteljica Dijane Betlach Sokić i Slađane Ninković te knjižničarke Daniele Gubić posjetili su Gradsku knjižnicu Nova Gradiška. Na Dječjem odjelu učenike je dočekala ravnateljica Biljana Dakić te knjižničarka Renata Stipančević Matijašević. Tamo su uživali u carstvu raznih knjiga pogotovo u dječjim enciklopedijama.

U sklopu dvodnevne književno-kazališne manifestacije Drugi “Let s Gavranom 2016.”  17. studenoga 2016. u Domu kulture N. Gradiška zainteresirani učenici naše škole zajedno s učenicima iz Nove Gradiške i okolice prisustvovali su susretu s književnikom Mirom Gavranom. Na susretu je predstavljen njegov novi roman za djecu “Ljeto za pamćenje”. O knjizi je govorila književna povjesničarka, kritičarka i metodičarka dr.sc. Dubravka Težak. Između ostalog istaknula je kako je roman “Ljeto za pamćenje” nagrađen nagradom “Mato Lovrak” za najbolji dječji roman 2015. godine. Ulomke iz romana interpretirala je autorova supruga, glumica Mladena Gavran. U nastavku ovoga kulturnog događaja učenicima se predstavio Miro Gavran i rado odgovorio na svako znatiželjno pitanje mladih čitatelja.

Brojna događanja i aktivnosti potakli su učenike da se uključe i nauče nešto novo o svom jeziku i piscima. U istom tempu, brojnim drugim aktivnostima, nastavit ćemo promicati važnost čitanja kao temeljnog koraka na putu prema znanju.

Iva Kičić, 8.b