UČENICI PETOG I ŠESTIH RAZREDA BILI NA IZLETU „ZELENA RIZNICA IZ DAVNINA“

Autor: Marijan Vuković, 1. 6. 2018.

Na izlet u Hrvatsko Zagorje pošli su 31. svibnja 2018. učenici 5.a, 6. a i 6. b razreda u pratnji svojih učitelja Igora Tomeka, Dragane Gorički i Željke Gospočić.

Učenici i njihovi učitelji posjetili su grad bogatoga povijesnog i kulturnog naslijeđa – Krapinu. Posjetili su Muzej krapinskih neandertalaca koji su razgledali uz stručno vodstvo. Muzej kroz vrlo uvjerljiv postav prikazuje krapinske kamenodobne stanovnike od prije 125 tisuća godina. Učenici su u njemu imali prilike vidjeti špilju krapinskog pračovjeka, saznati mnogo toga o postanku svemira, stvaranju planeta Zemlje, dinosaurima, čovjeku sve do današnjih dana, s posebnim naglaskom na vrijeme neandertalaca. Posjet ovakvom muzeju kod naših učenika pobudio je veliku pažnju i interes za povijest čovječanstva.

Nakon predaha učenici su krenuli prema etno-selu Kumrovec gdje su posjetili muzej „Staro selo“. Danas je etno–selo Kumrovec najveći tradicijski uređeni prostor u Hrvatskoj koji posjetiteljima dočarava autentičan izgled zagorskog sela s početka 20. stoljeća. Uređeni postavi govore o običajima i svakodnevnici seljaka i njegove obitelji s jedne strane, a s druge prikazuju i razne tradicijske obrte kojima su stanovnici zagorskih sela osiguravali egzistenciju svojim obiteljima. Također su posjetili rodnu kuću Josipa Broza Tita koja obnovljena stoji u središtu sela i ispred koje se nalazi njegov kip.

Potom su se učenici i njihovi učitelji prepuni novih doživljaja zaputili na okrjepu u Tuheljske toplice te je uslijedilo nekoliko sati uživanja, kupanja i zabave koju nudi ovaj Vodeni planet.

Kućama su se vratili u kasnim večernjim satima prepuni novih dojmova i iskustava, a ovoga izleta će se, kako kažu, svi zauvijek sjećati.

Lana Došlić i Magdalena Slišurić, 6.b