ŠKOLO NAŠA, SRETAN TI TVOJ DAN!

Autor: Marijan Vuković, 8. 6. 2018.

Naša osnovna škola jedna je od  škola  s najdužom tradicijom školstva na ovome području, čak 187 godina. 5. lipnja 2018. bio je velik dan za učenike i sve djelatnike naše škole koji su se maksimalno potrudili kako bi ga proslavili na najbolji mogući način.

Povodom Dana škole u petak, 1. lipnja 2018., održane su sportske igre za učenike razredne i predmetne nastave. Mlađi učenici natjecali su se u štafetnim igrama, a stariji učenici okušali su se u sve popularnijem sportu – frizbiju.

Prije svečane akademije održana je prva godišnja skupština učeničke zadruge ”Starčević”. Bila je to prilika za druženje članova zadružne skupštine, učenika zadrugara i onih koji to tek planiraju postati. Predsjednica zadruge, učiteljica hrvatskoga jezika Jasmina Zelenika, navela je glavne ciljeve zadruge te je istaknula kako se u mladim zadrugarima nastoji probuditi i razviti svijest o nužnosti i vrijednosti rada za čovjekov život, razvijati i njegovati radne navike te odgovornost, inovativnost, samostalnost i potrebu za surađivanjem.

Nositeljice ovogodišnjeg programa svečanoga obilježavanja Dana škole bile su učiteljica razredne nastave Blaženka Logožar i učiteljica hrvatskoga jezika Jasmina Zelenika. Za estetsko uređenje škole i pozornice na temu „Slavonijo, najljepša si…“ bili su zaslužni učiteljica razredne nastave Kristina Blažević te učitelj likovne kulture Mišo Gusić.

Uz naše učenike i njihove roditelje, svečanoj akademiji nazočili su sadašnji i umirovljeni djelatnici naše škole, župan Danijel Marušić, pročelnica Anica Vukašinović, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga, predsjednica Općinskog vijeća Milka Perković, župnik Josip Bogović, gospođa Mirjana Zubovć te predstavnici Školskoga odbora i Vijeća roditelja.

Kroz svečani program vodili su nas učenici 8.b razreda Julijana Lukačić i Toni Ruškan naglasivši kako smo u godini europske kulturne baštine u kojoj trebamo što više ukazati na važnost slavonske kulturne baštine, ostavštine naših djedova i baka. Program svečane akademije osmišljen je kao spoj tradicionalnog i modernog, zabavnog  i edukativnog, a učenici škole su to predstavili na vrlo zanimljiv način.

Veliki se zbor predvođen učiteljicom glazbene kulture Zdenkom Hercog predstavio pjesmama „Slavonijo, najljepša zemlja si ti“ i „Lipanj širi raskoš“.

Nakon izvedbe velikoga zbora, predstavili su nam se učenici maloga zbora pjesmom „Tekla voda Karašica“ pod vodstvom učiteljice Slađane Ninković.

Folklorna skupina pod vodstvom učiteljice Blaženke Logožar oduševila nas je svojim koreografijama slavonskih dječjih igara i plesova.

Dramska skupina pod vodstvom učiteljice Jasmine Zelenike predstavila se kratkim dramskim ulomkom u kojemu se mogao čuti naš tradicionalni, slavonski, ikavski govor. Učenice 5.a razreda Lorena Lucić i Petra Turkalj predstavile su nam kako izgledaju muška i ženska nošnja našega kraja. Lirski tekst za predstavljanje osmislila je učenica Hana Lucić.

Kroz program smo uistinu uživali u plesnim koracima male i velike plesne skupine  naše škole s kojom marljivo i kreativno radi učiteljica Kristina Blažević.

Učenici male dramske skupine podsjetili su nas na pomalo već zaboravljene dječje igre poput gumi-gumi, školice, sik-sak-suk… Za nastup ih je pripremila učiteljica Mateja Horvat.

O ljepotama Slavonije čuli smo u pjesmama Karle Paušić (7.a) i Hane Lucić (6.a) i kroz izvedbu tamburaške skupine škole pod ravnanjem učitelja hrvatskoga jezika Darka Horvata.

Osim dugom tradicijom, škola se može pohvaliti i velikim postignućima, na koja su svi djelatnici iznimno ponosni. Ravnatelj naše škole Tihomir Batalo pozdravio je sve nazočne prigodnom riječju, a zatim čestitao najuspješnijim učenicima i podijelio im pohvalnice za njihove uspjehe.

Za odličan uspjeh tijekom svih osam razreda osnovnoškolskog obrazovanja nagrađene su učenice Ivona Majetić i Marta Rumenović te učenici Robert Vidović i Ivan Došlić.

Ivanu Došliću posebno čestitamo na pobjedi na županijskom natjecanju mladih tehničara i sudjelovanju na državnom natjecanju. Robertu Vidoviću čestitamo na uspjehu na međunarodnom natjecanju iz matematike „Klokan bez granica“ na kojem  je ostvario odličan uspjeh i plasirao se među 10% najboljih u Hrvatskoj.

Za sudjelovanje na državnom natjecanju u krosu nagrađeni su učenici Matej Bartolović, David Jelić, Dominik Solić i Dino Vračić. Učeniku Mateju Bartoloviću čestitamo i na osvojenom trećem mjestu na županijskom natjecanju iz Kemije.

Za prvo mjesto u kategoriji petih razreda na četvrtom Festivalu matematike nagrađen je učenik Ivano Vidović. Na međunarodnom natjecanju iz matematike „Klokan bez granica“ Ivano je ostvario odličan uspjeh i plasirao se među 10% najboljih u Hrvatskoj. Također, Ivanov likovni uradak plasirao se na državnu razinu natjecanja.

Za sudjelovanje na županijskom natjecanju smotre LiDraNo nagrađeni su učenici Julijana Lukačić i Toni Ruškan koji su snimili emisiju „Budimo neovisni“ koja je predložena za državnu razinu natjecanja.

Prigodne nagrade i priznanja ravnatelj je uručio i njihovim mentorima: Marijanu Vukoviću, Miši Gusiću, Igoru Tomeku, Matiji Marjanoviću, Jasmini Zeleniki, Blaženki Logožar i Ivoni Han.

Pri kraju smo još jedne školske godine tijekom koje se učilo, stvaralo,  pjevalo, plesalo i sudjelovalo u brojnim nacionalnim i međunarodnim projektima. Neka naši učenici nikad ne zaborave svoju rodnu Slavoniju i neka im uvijek bude neiscrpan izvor nadahnuća za sljedeće uspjehe.

Novinarska skupina škole