ERASMUS+ STRUČNO USAVRŠAVANJE U AUSTRIJI

Autor: Marijan Vuković, 4. 12. 2018.

Koordinatorica Erasmus+ KA1 projekta Slađana Ninković sudjelovala je na tečaju „Nove ideje za upotrebu tableta u nastavi“ od 25. do 30. studenoga 2018. godine u Austriji. Dio je to druge planirane mobilnosti Erasmus+ KA1 projekta – Mobilnost osoblja u svrhu poučavanja i osposobljavanja.

Moje sudjelovanje u projektu ima za cilj razloge koji su navedeni i u Europskom razvojnom planu škole. Kroz Carnet-ov program e-Škole, naša je škola opremljena tabletima. Oni mijenjaju nastavu i poučavanje, razvijaju mogućnosti individualnog i grupnog učenja. Aplikacije uključuju sve učenike u rad, potiču kreativnost i samoizražavanje, a proces učenja čine zabavnim.

Na stručnom usavršavanju je, uz mene, sudjelovalo još četvero nastavnika i učitelja iz Lihenštajna, Francuske i Cipra. Učenje u novom okruženju s ostalim kolegama iz raznih europskih zemalja nije samo zadovoljilo moje profesionalne interese i potrebe, nego je ojačalo i moje društvene i kulturološke interaktivnosti. Razmjena informacija među učiteljima iz raznih europskih zemalja osnažila me je u smislu konkretne primjene novih ideja za upotrebu tableta u nastavi.

U okviru seminara obrađene su mnoge zanimljive teme, a ponajprije su savladane osnove u radu s iPadom, a zatim kroz čitav niz radionica kreativna upotreba raznih aplikacija koje je moguće koristiti u nastavi svih školskih predmeta: Book Creator, PuppetPals HD, Mindomo, Plotagon Story, Duolingo, Quizizz, Scribbl, Plickers, Socrative, Quizlet, iMovie i dr.

Ovo su samo neke od aplikacija, a svaki učitelj izabrat će one koje smatra najzanimljivijima i najjednostavnijima te ih primijeniti na svoje nastavne sadržaje.

Tečaj je bio obogaćen posjetom osnovnoj i srednjoj školi čiji učenici vrlo samostalno i kvalitetno aktivno rade na tabletima i iPadima. Imali smo priliku razgovarati s njima o načinima rada i sudjelovati u jednom satu, uz stručna pojašnjena profesora, ali i uz odličnu suradnju s učenicima  škole. To je svakako vrijedno iskustvo koje ću primijeniti u svom radu.

Učitelj i ravnatelj Petri Ilmonen iz Finske održao nam je sjajno predavanje o finskom obrazovnom sustavu jer je godinama Finska sinonim za uspješan obrazovni sustav, smještena na samom vrhu međunarodne tablice pismenosti i računanja. Saznali smo kako je kvalitetno obrazovanje postavljeno kao ključni temelj razvoja zemlje i neposredno je povezano s gospodarstvom i mogućnostima zapošljavanja.

Nama sudionicima tečaja najzanimljiviji dio bio je boravak u centru grada, gdje smo uz aplikaciju Actionbound bili živi sudionici utrke starom gradskom jezgrom. Podijeljeni u grupe, istraživali smo grad, fotografirali i upisivali nazive povijesnih dijelova, zgrada i spomenika te tako prelazili iz nivoa u nivo. Sjajna aplikacija za učenje povijesti i geografije!

Nakon završene edukacije nastavit ću s diseminacijskim aktivnostima u svojoj školi, kao i izvan nje, a na stručnim aktivima ću s radošću prenijeti sva stečena znanja s tečaja što većem broju učitelja.

Učiteljica Slađana Ninković