2011-05-15 17:54:03

ŠKOLSKI PROJEKT: SIGURNO NA INTERNET

         Ove školske godine smo realizirali školski projekt "Sigurno na internet". Ciljevi su projekta bili poučavanje učenika o sigurnom korištenju interneta, edukacija učitelja i roditelja, dorada postojećih pravila sigurnoga korištenja interneta i uspostavljanje novih pravila. 

Činjenice za koje smo čuli iz medija, vlastite prakse, traženja pomoći roditelja, a koje govore da su djeca izložena elektroničkom zlostavljanju, nasilju, vrijeđanju, narušavanju osobne i obiteljske privatnosti putem informacijskih tehnologija, bile su dovoljan razlog za pokretanje školskoga projekta „Sigurno na internet“. Izazovi su nam također bili reagirati na nasilje koje se događa u prostoru interneta, koji se doživljava anonimnim i skriva identitet. Ciljevi su projekta bili poučavanje učenika o sigurnom korištenju interneta, edukacija učitelja i roditelja, dorada postojećih pravila sigurnoga korištenja interneta i uspostavljanje novih pravila. Projekt smo podijelili u nekoliko faza: priprema, prikupljanje podataka i anonimno popunjavanje anketnih upitnika, analiza anketnih upitnika, radionica za učitelje i stručne suradnike, predavanje za učenike na temu sigurnosti na internetu, tribina za roditelje te evaluacija projekta i završno izvješće. Nositelji su planiranih aktivnosti bili ravnatelj Tihomir Batalo, pedagoginja Marija Dautović, učitelji Marijan Vuković, Darko Horvat, Vesna Marković i Slađana Ninković.

U anketnom su upitniku postavljena 22 pitanja, na koje su učenici anonimno odgovorili na satu razrednika. Svi su razrednici prilikom anketiranja koristili detaljne upute za popunjavanje upitnika.

Analizom smo anketnih upitnika dobili sljedeće rezultate: 

  

     

 

 

S učenicima prvoga i drugoga razreda obavljen je razgovor o ovoj temi na njima razumljiv način. Nakon razgovora s učiteljicom učenici su usvojili pravila sigurnoga korištenja interneta i izradili prigodne plakate.

Temeljem ovako analiziranih rezultata ankete došli smo do mjera za učinkovitiju prevenciju nasilja. One uključuju promicanje pozitivnoga korištenja tehnologije, razumijevanje modernih načina komuniciranja i opasnosti od elektronskoga nasilja, uspostavljanje novih i doradu postojećih vrijednosti i pravila, omogućavanje prijavljivanja elektronskoga nasilja i važnost uključivanja učenika u nastavu informatike.

S rezultatima ankete učenike smo upoznali na satu razrednika, gdje su im rezultati predstavljeni na nivou cijele škole, ali i razreda pojedinačno. Roditelji su s rezultatima upoznati na dvije održane tribine gdje su predstavljeni rezultati te podijeljeni savjeti za roditelje, alati za zaštitu djece na internetu i roditeljski nadzor u Windowsima. Tribinu za roditelje zaključio sam riječima: „Djeca mogu više znati o tehnologiji od nas, ali mi znamo više o životu. I u ovom području oni trebaju nas da ih naučimo sigurno hodati!“

 

                                         Ravnatelj:Tihomir Batalo, dipl. inž. 

 


Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari