"Most prijateljstva: Ilinden - Rešetari"

NAZIV PROJEKTA:

Most prijateljstva: Ilinden - Rešetari

OSNOVNO O PROJEKTU:

Projekt provode OŠ Ante Starčevića iz Rešetara s partnerskom Osnovnom školom Goce Delčev iz Ilindena u Makedoniji.

Financijsku podršku projektu pružiti će Općina Rešetari i Općina Ilinden.

OSTALI SUDIONICI  KOJI ĆE DATI PODRŠKU PROJEKTU:

Zajednica Hrvata u Republici Makedoniji, Hrvatsko veleposlanstvo u Makedoniji, Hrvatska matica iseljenika, Zagreb.

TRAJANJE PROJEKTA:

Od 1. veljače 2017. do 31. svibnja 2017.

CILJEVI PROJEKTA:

- promicanje razumijevanja i poštovanja različitih kultura, kulturne baštine mjesta, zavičaja i domovine kao što su folklor, glazba, tradicija i običaji

- upoznavanje sa drugim obrazovnim sustavima

- poticanje mobilnosti učenika i nastavnika

- promicanje europske suradnje u području obrazovanja.

KRATAK OPIS PROJEKTA I AKTIVNOSTI:

Bilateralna razmjena uključila bi desetak učenika 7. i 8. razreda iz Makedonije i Hrvatske koji će imati priliku upoznati svoje vršnjake, sklopiti nova prijateljstva i proširiti svoje vidike. Svaka škola predstavlja kulturnu baštinu svog naroda (zgrade, spomenici, krajolik, folklor, tradicija), turističke atrakcije i povijesne znamenitosti. Omogućavanjem zajedničkih aktivnosti i poticanjem propitivanja sličnosti i razlika te zajedničkih vrijednosti, razmjena bi težila neformalnom i interkulturalnom učenju učenika.

Rad na projektu i razmjena učenika i nastavnika dviju škola jamčila bi budućnost povelje o prijateljstvu dviju općina: općine Rešetari i općine Ilinden.

Nastavak ove suradnje između dvije škole i dvije općine očekuje se u slijedećoj godini.

RAZMJENA UČENIKA I NASTAVNIKA

U mjesecu travnju 2017. godine boraviti će 4-5 dana učenici u pratnji nastavnika iz Rešetara u Makedoniji, a u svibnju 2017. g. će učenici iz Makedonije u pratnji nastavnika boraviti u Hrvatskoj

Pomoćnici u nastavi