Naša škola ovaj je tjedan bila domaćin učenicima iz Trsta i Monfalconea koji pohađaju hrvatsku nastavu. Dio je to dvogodišnjeg međunarodnog projekta “Što mi znači Domovina?” pokrenutog s ciljem jačanja veza između Hrvatske i hrvatske zajednice u inozemstvu, nacionalnog identiteta, te razvijanja solidarnosti i zajedništva među mladima.
Nakon što su prošle godine učenici, učitelji, ravnatelj Tihomir Batalo te načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga posjetili Trst, ove godine mi smo bili domaćini susreta. S velikim smo veseljem ugostili naše prijatelje iz talijanskih gradova Monfalconea i Trsta ovdje u Rešetarima. Ovaj dvodnevni posjet dio je našeg posebnog dvogodišnjeg međunarodnog projekta Što mi znači Domovina? Projekt je započeo na inicijativu našeg ravnatelja i predsjednika Hrvatske zajednice u Trstu Damira Murkovića, a prepoznalo ga je i financijski podržalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih. Ponosni smo što je ovaj projekt značajan korak u jačanju veza Hrvata u domovini i Hrvata izvan nje. Kroz njega potičemo međusobno razumijevanje, dijelimo iskustva i zajedno čuvamo naš hrvatski jezik i kulturu. Najvažnije od svega, ovaj projekt mladima pruža priliku za nova iskustva, putovanja i stvaranje novih prijateljstava, a istovremeno šalje snažnu poruku o tome koliko nam znači pripadnost i ljubav prema našoj domovini.
- travnja 2025. u dvodnevni posjet OŠ Ante Starčevića stiglo je osam učenika u pratnji učiteljice hrvatskog jezika Marijane Šutić Pavlicevich i predstavnice roditelja gđe. Damire Kapitanović. Njihov je boravak bio ispunjen raznovrsnim aktivnostima usmjerenima na upoznavanje s kulturnom baštinom i životom u Slavoniji.
Prvoga dana gosti su se upoznali s radom lokalne uprave posjetom Općini Rešetari, gdje ih je srdačno dočekao načelnik Zlatko Aga sa suradnicima. Program se nastavio u Pleternici gdje su učenici posjetili Muzej bećarca i Interpretacijski centar Terra Panonica. Kroz interaktivne sadržaje i stručno vodstvo, učenici su imali priliku naučiti više o bećarcu – jedinstvenom glazbenom izrazu ovog kraja, kao i o bogatoj slavonskoj tradiciji i običajima.
Drugi dan, 11. travnja 2025., u jutarnjim satima bio je posvećen obilasku Nove Gradiške i njenim znamenitostima. Zahvaljujemo Jeleni Kovre, kustosici i muzejskoj pedagoginji Gradskog muzeja Nova Gradiška, koja nas je provela kroz dvije izložbe koje su trenutno postavljene u muzeju: Izložbu Gimnazije Nova Gradiška u arhivskim dokumentima 1919-1992 i Zbirke stakla pri Muzeju za umjetnost i obrt. Nakon toga naše goste je provela kroz crkvu svete Terezije i crkvu Bezgrješnog začeća BDM te nas upoznala s poviješću grada Nova Gradiška. Nakon toga aktivnosti su se preselile u prostorije naše škole gdje je održana radionica kroz koju su se učenici upoznali s običajima vezanim uz proslavu Uskrsa u Hrvatskoj tako što su igrali društvenu igru „Lov na jaja“ koju su osmislili i izradili vjeroučiteljica Vesna Hodak i učitelj likovne kulture Mišo Gusić. Nakon radionice u prostorijama Društvenog doma Rešetari održan je svečani program. Na samom su početku programa goste pozdravili ravnatelj OŠ Ante Starčevića Rešetari Tihomir Batalo i pročelnica općine Rešetari Monika Starčević. Tijekom bogatog programa kojega su pripremili učitelji voditelji izvannastavnih aktivnosti Blaženka Logožar, Kristina Blažević, Ivana Kovačević, Darko Horvat, Vesna Hodak, Jasmina Zelenika i Mišo Gusić obje škole predstavile su projektne aktivnosti koje su odradile tijekom ove školske godine. Učenici naše škole pod vodstvom učiteljice Željke Gospočić predstavili su odgovore koje su prikupili prilikom razgovora među učenicima i lokalnim stanovnicima o tome što za njih predstavlja domovina kao i koji su se običaji vezani uz Uskrs u Slavoniji održavali prije, a koji se još uvijek održavaju. Gosti su pod vodstvom učiteljice Marijane Šutić Pavlicevich predstavili slatke karnevalske i uskršnje običaje Italije nekad i sad.
Nakon svečanog programa uslijedio je ispraćaj gostiju njihovim domovima. Naši gosti zahvalili su na gostoprimstvu i ugodnim trenutcima provedenim u Rešetarima. Izrazili su zadovoljstvo provedenim projektnim aktivnostima te iskazali želju za daljnjom suradnjom razvijajući i nadalje ljubav prema hrvatskom jeziku i Domovini.
Zahvaljujemo se Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih, Općini Rešetari i načelniku Zlatku Agi te Zajednici Hrvata u Trstu s predsjednikom Damirom Murkovićem na financiranju ovoga projekta koji je svim sudionicima pružio nezaboravno iskustvo, omogućio razvoj prekrasnih prijateljstava i suradnju na obrazovnoj i gospodarskoj razini te je, prije svega, omogućio njegovanje najljepšeg jezika na svijetu.
Željka Gospočić, učiteljica engleskog jezika