Pročitajte još

Dana 27. siječnja obilježili smo u OŠ Ante Starčevića Rešetari Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta i s dubokim poštovanjem smo se prisjetili  stradanja i žrtava židovskog naroda.

Obilježavajući Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta ujedno smo obilježili 80 godina od oslobađanja nacističkoga koncentracijskog logora i logora smrti Auschwitz-Birkenau. Poučavanjem o Holokaustu borimo se za svijet u kojemu se to više nikada neće ponoviti, za svijet bez diskriminacije, rasizma, netolerancije i antisemitizma, koji su u porastu u današnjem svijetu.

Učiteljica povijesti Dragana Gorički s učenicima je provela niz radionica o ovoj temi, tijekom kojih ih je poučavala na način prikladan njihovom uzrastu:

  1. razred – “Poruke mira na krilima leptira”

Učenici su u paru ili manjim grupama razmislili o tome što bi poručili djeci koja su preživjela Holokaust te kako bi im pružili podršku. Crtali su, bojali  i izrezivali leptire, a na njihova krila su pisali kratke poruke koje odražavaju suosjećanje i nadu. Poruke su bile inspirirane temama poput prijateljstva, obitelji, poštovanja ili nade. Učenici su ilustrirali svoje poruke crtežima koji simboliziraju mir i razumijevanje.

  1. razred – “Svjedoci povijesti”

Učenici su proučili priču osobe koja je preživjela holokaust Anne Frank. Čitajući jedan isječak iz njezina dnevnika dobili su inspiraciju i napisali joj pismo kao da su živjeli u to vrijeme, izražavajući suosjećanje i razmišljajući o životnim okolnostima. Pisma su bila vrlo emotivna i pomogla su učenicima da bolje razumiju život Anne i njezine obitelji.

  1. razred – „Anagrami prošlosti“

Učenici su pisali anagrame prema riječima koje su ih se najviše dojmile o ovoj temi: Holokaust, logor, beznađe i sl. Svoje su anagrame dodatno potkrijepili ilustracijama te tako pokazali svoje suosjećanje i razmišljanje o ovoj temi.

  1. razred – “Što bismo naučili?”

Učenici su razmislili o tome što bi kao društvo mogli naučiti iz Holokausta te kako bismo spriječili ponavljanje takvih zločina u budućnosti. Zadatak je bio izraditi mini plakat u kojemu su učenici izložili nekoliko ključnih misli koje pokazuju važnost tolerancije, poštovanja ljudskih prava i borbe protiv mržnje.

Nakon što su svi učenici izvršili svoje zadatke i s učiteljicom i ostalim učenicima prokomentirali svoje uratke, postavljena je izložba njihovih radova u holu škole.

Ovim obilježavanjem željeli smo našim učenicima naglasiti važnost ljudskosti i međusobnog poštovanja te osigurati sigurno i poštovano okruženje za postavljanje pitanja i izražavanje emocija.

Novinarska skupina škole

Skip to content