Na temelju podrške Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, koje podupire suradnju sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu i Općine Rešetari, realiziran je još jedan naš posjet prijateljskoj Općini Lupac u Rumunjskoj u okviru međunarodnog projekta „Naš zavičajni govor“. U sklopu projekta je deset vrijednih učenika naše škole boravilo u obiteljima učenika iz Rumunjske, koji su ujedno dio projektnog tima u OŠ Lupac: Mia Tomašević, Nika Špehar, Edita Mikić, Tena Ugarković, Lucija Jurić, Ena Gospočić, Klara Slišurić, Petra Slišurić, Vita Marosavljević i Luka Kičić. Učenici su u Rumunjsku išli u pratnji ravnatelja OŠ Ante Starčevića Tihomira Batala, učiteljice hrvatskoga jezika i voditeljice projekta Jasmine Zelenike, učitelja likovne kulture Miše Gusića te učiteljice povijesti i njemačkog jezika Dragane Gorički.
Projekt „Naš zavičajni govor“ provodi se već deset godina, a glavni mu je cilj povezati učenike iz Rešetara s učenicima pripadnicima hrvatske nacionalne manjine iz Lupaka u Rumunjskoj. Desetljeće raznih aktivnosti, u kojima se slavio jezik, kultura, vjera i običaji, stvorilo je neraskidivu vezu između Hrvata u Rumunjskoj i Hrvata u matičnoj zemlji. Učenici su tijekom svih ovih godina zajednički proučavali stare običaje, kulturu, pisali poeziju, oslikavali, skladali pjesme, istraživali glagoljicu, proučavali sportove i tradicijske igre, odradili brojne kreativne radionice i u igri i istraživanju se pobliže upoznali.
U školskoj godini 2024. / 2025. istraživali smo vjerske običaje, osluškivali, pratili i zabilježavali zajedno s vjeroučiteljicom Vesnom Hodak kako izgleda život župe kroz liturgijsku godinu. Učenici su u sklopu projekta istražili župnu povijest te pratili, fotografirali i snimali liturgiju tijekom liturgijske godine, kao i narodne običaje koji se vežu uz blagdan Svih svetih, Dušni dan, došašće, Božić, Sveta tri kralja, Svijećnicu, korizmu i Uskrs.
U sklopu suradnje između Općine Rešetari i Općine Lupak, kao i nastavka međunarodnog projekta usmjerenog na kulturnu razmjenu i povezivanje mladih, realizirano je projektno putovanje u Rumunjsku od 7. do 9. svibnja 2025. godine. U nastavku donosimo kratak pregled aktivnosti po danima.
Srijeda, 7. svibnja 2025. – Dolazak i smještaj
Delegacija projektnog tima učitelja i učenika naše škole stigla je u u Lupak u večernjim satima, gdje ih je ispred zgrade Općine dočekalo domaćinsko izaslanstvo. Učenici su potom otišli s domaćinima, kod kojih su bili smješteni tijekom boravka, dok su ravnatelj Osnovne škole Ante Starčevića Rešetari Tihomir Batalo te učitelji pratitelji ostali na kratkom druženju s domaćinima u prostorijama Općine Lupak. Večer je protekla u ugodnoj atmosferi upoznavanja i priprema za aktivnosti koje su uslijedile idućega dana.
Četvrtak, 8. svibnja 2025. – Službeni prijem i kulturno-edukativni program
Dan je započeo u 10 sati u zgradi Općine Lupak gdje je načelnik Općine Lupak, gospodin Marjan Lauš, svečano dočekao sve goste: projektni tim učitelja i učenika naše škole, načelnika Općine Rešetari Zlatka Agu te pročelnicu Moniku Starčević. Nakon pozdravnog susreta, dvojica načelnika, kao i ravnatelji obaju škola, uz pozdravne riječi istaknuli su svoje zadovoljstvo susretom, a tijekom prijema razmijenjeni su prigodni darovi i dogovoreni budući oblici suradnje.
Potom su se svi zajedno uputili prema Osnovnoj školi Lupak, gdje ih je dočekala ravnateljica Cristina Liliana Sărățeanu sa svojim suradnicima te prof. Petar Hategan, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj i lektor hrvatskog jezika na Sveučilištu u Temišvaru. Uslijedio je središnji događaj dana – svečano predstavljanje projekta. Program je započeo intoniranjem hrvatske i rumunjske himne, nakon čega su se prisutnima kratko obratili načelnici obiju općina te ravnatelji škola. Nazočnima se obratila i voditeljica projekta naše škole Jasmina Zelenika te prigodnim govorom izrazila svoje zadovoljstvo ovim projektnim putovanjem i dugogodišnjom suradnjom. Uslijedio je kulturno-umjetnički program koji su pripremili učenici domaćini i gosti i njihovi mentori. Učenica Mia Tomašević pozdravila je Domovinu krasnosloveći pjesmu Drage Ivaniševića Hrvatska. Nakon nje, učenica Petra Slišurić pozdravila je sve prisutne i najavila predstavljanje rezultata projekta. Učenice flautistice i državne prvakinje Klara Slišurić i Vita Marosavljević glazbom su upotpunile cijelo predstavljanje, a učenice Nika Špehar, Lucija Jurić i Ena Gospočić pročitale su prigodne misli vezane uz došašće i korizmu.
Nakon predstavljanja projekta održana je tematske radionica u trajanju od oko 30 minuta, u kojima su učenici sudjelovali s velikim interesom te su imali priliku naučiti više o najljepšoj molitvi, kojoj je posvećen cijeli svibanj – krunici. Radionicu su vodile učiteljice Maria Draghia i Maria Muselin.
Potom su se domaćini i gosti uputili prema Karaševu, gdje su nazočili prijemu kod načelnika Ivana Hategana. Posjetili su mjesnu crkvu te sudjelovali u tradicionalnoj svibanjskoj pobožnosti, što je bilo lijepo iskustvo povezivanja kroz vjeru i duhovnost. Dan je završio zajedničkom večerom u Rešici, koja je protekla u prijateljskom ozračju i daljnjem upoznavanju sudionika iz dviju zemalja.
Petak, 9. svibnja 2025. – Izlet u Temišvar i povratak
Zadnjega dana programa, u petak 9. svibnja, gosti su se okupili u Rešici odakle su autobusom krenuli prema Temišvaru. Po dolasku dočekao ih je prof. Petar Hategan, koji ih je poveo u obilazak povijesnog središta grada. Tijekom razgleda posjetili su dvije znamenite katedrale – pravoslavnu i katoličku katedralu sv. Jurja – te se upoznali s bogatom kulturno-povijesnom baštinom ovoga važnog rumunjskog grada.
Nakon razgleda, učenici i pratitelji su posjetili trgovački centar Iulius Mall, gdje je organiziran ručak i slobodno vrijeme za druženje i opuštanje. U poslijepodnevnim satima krenuli smo natrag prema našim Rešetarima, ispunjeni pozitivnim dojmovima i novim prijateljstvima.
Projektno putovanje u Rumunjsku ostvarilo je sve ciljeve – potaknulo je međukulturni dijalog, osnažilo suradnju između općina i škola te pružilo učenicima vrijedno iskustvo učenja izvan učionice. Posebno se ističe gostoljubivost domaćina, koji su srdačno ugostili sudionike iz Hrvatske i omogućili da se svi osjećaju dobrodošlo i prihvaćeno.
Dragana Gorički i Jasmina Zelenika