POSJETILI SMO GRADSKE KULTURNE USTANOVE

Autor: Daniela Gubić, 7. 11. 2022.

U Mjesecu hrvatske knjige,  4. studenoga 2022., učenici trećih razreda zajedno su s učiteljicama Kristinom Blažević i Matejom Horvat te knjižničarkom Danielom Gubić posjetili Gradski muzej i Gradsku knjižnicu u Novoj Gradiški.

Po dolasku u Gradski muzej, učenike i učiteljice srdačno je dočekala Jelena Kovre, muzejska pedagoginja koja je govorila o tome kako muzej doprinosi razvoju kulture i očuvanju kulturne baštine te kako ova kulturna ustanova čuva vrijedne predmete iz prošlosti. Saznali su da muzej ima prirodoslovni, arheološki, etnološki, kulturno povijesni, galerijski i knjižno-izdavački odjel. U prostoru muzeja pogledali su izložbu radova umjetnika Ivana Kožarića naziva „Svaki dan ispočetka“ i izložbu „Srednjovjekovno graditeljsko i povijesno naslijeđe cerničkog kraja“.

Nakon ugodnog boravka i zajedničkog fotografiranja ispred muzeja, učenici su se uputili na Dječji odjel Gradske knjižnice Nova Gradiška gdje im je domaćin bila knjižničarka Renata Matijašević. Uživali su u „moru“ lijepih knjiga koje posjeduje knjižnica, a na dar su dobili straničnike i strip, rad učenika s područja grada. Knjižničarka Renata upoznala je učenike i s brojnim aktivnostima koje knjižnica organizira, a ujedno ih je pozvala da u budućnosti postanu čitatelji GKNG.

Ovom su prigodom obišli i Odjel za odrasle gdje ih je s veseljem pozdravila ravnateljica knjižnice Ernestina Straga-Šašić. Provela ih je kroz Studijsku čitaonicu i posudbeni dio s "visokim policama" prepunih zanimljivih naslova uz nadu da će i oni jednoga dana čitati „debele knjige“ Odjela za odrasle. Također je i ostale članove knjižničnog tima obradovao ovaj vedri posjet u najljepšem od svih mjeseci: MJESECU HRVATSKE KNJIGE.

Nakon zanimljivih susreta s djelatnicima dviju kulturnih ustanova, učenici su se vratili u školske klupe i nastavili s redovnom nastavom. Vjerujemo da će ih ova terenska nastava potaknuti na aktivnije posjećivanje kulturnih ustanova - „čuvarica“ kulturnoga blaga.

Knjižničarka Daniela Gubić