TERENSKA NASTAVA 2. RAZREDA- AUTOBUSNI I ŽELJEZNIČKI KOLODVOR

Autor: Daniela Gubić, 19. 11. 2021.

U petak, 12. studenoga učenici drugih razreda naše škole sa svojim učiteljicama uputili su se u Novu Gradišku kako bi realizirali terensku nastavu prirode i društva uz nastavnu jedinicu iz prometa- Putujemo vlakom i autobusom.

Autobusom smo doputovali u Novu Gradišku, točnije na novogradiški autobusni kolodvor. Ondje nas je dočekao ljubazni prometnik koji nas je pozdravio, proveo po prostorijama i mjestima autobusnog kolodvora te učenicima objasnio tko sve radi na autobusnom kolodvoru i koji je njihov posao. Upoznao ih je i kako se trebaju ponašati na kolodvoru, na autobusnoj stanici, u autobusu, kako pravilno kupiti kartu, gdje čekati autobus i slično.

Vrlo poučno i praktično bilo je na blagajni kad je jedan učenik sam pokušao kupiti kartu za Zagreb, a blagajnica mu je sve lijepo i ljubazno objasnila.

Ovim se putem još jednom zahvaljujemo na gostoprimstvu prometnog poduzeća Arriva i njihovom novogradiškom prometniku Valentinu Đuriću. Bilo nam je zanimljivo i poučno.

Nakon autobusnog, posjetili smo željeznički kolodvor.

Vlakom se nismo vozili, ali smo bili u prometnom uredu. Neočekivano, iz prometnog ureda iskočio je vrlo raspoložen prometnik kojeg ne upitasmo za ime. Stavivši svoju prometnu kapu predstavio nam se kao prometnik ili vlakovođa. Pokazao nam je i imenovao dijelove željezničkog kolodvora, gdje vlak prolazi, dolazi, kako se putnici trebaju ponašati, gdje i kako kupiti kartu i slično. Pokazao nam je jednu vrlo zanimljivu stvar, skretnicu te objasnio koliko je ona važna i čemu služi. Poveo nas je u svoj ured, predstavio svoje radne instrumente te pokazao znakove i signale kojima se sporazumijevaju prometnik i strojovođa. Dočekali smo jedan teretni vlak koji je trubeći projurio kroz stanicu.

Bilo je vrlo zanimljivo, a i nešto nas je važno prometnik naučio. Vlakovi nisu igračke, a pruga nije mjesto za igru. Uvijek moramo biti oprezni i čuvati se.

Sa željezničkog kolodvora uputili smo se na autobusni kolodvor gdje nas je s perona 6 vozač autobusa vratio pred našu školu.Terenska nastava uvijek je doživljaj.

učiteljica Kristina Blažević