Projekt je rezultat raspisanog natječaja europske akademije škola ACES (Academy of Central European School)  na temu  “Potaknimo solidarnost - Brinimo o drugima i dijelimo ono što imamo!”

Naš projekt nosi naslov „ Međugeneracijska solidarnost“ i nastao je u suradnji s parnerskom školom Sv. Sv. Kiril i Metodii iz Bugarske.

Naša je škola koordinator projekta čime smo preuzeli odgovornost za njegovo vođenje te

podnošenje opisnog i financijskog izvješća na kraju projekta.

VODITELJICE MEĐUNARODNOG PROJEKTA:

Slađana Ninković, učiteljica RN
Iliyana Stoyanova, nastavnica engleskog jezika iz Bugarske

Ove su godine na natječaj prijavljena 263 partnerska projekta iz 596 škola. Međunarodno izborno povjerenstvo odabralo je 42 najbolja projekta koji uključuju 100 škola iz 15 država.
Među deset odabranih projekata iz RH  je i projekt naše škole, jedini u Brodsko-posavskoj županiji.

CILJEVI ACES-a:

• poticati učenike i nastavnike na međunarodnu suradnju i razmjenu znanja
  • poticati inovativne načine učenja koji pridonose procesu europske integracije
  • stvaranje društva u kojem se ljudi brinu jedni o drugima, u kojem ne traže samo svoja prava već su svjesni i svoje odgovornosti za dobrobit svih

TRAJANJE PROJEKTA:  rujan, 2015. – travanj, 2016.

CILJANA SKUPINA:  učenici 7. i 8. Razreda

CILJEVI PROJEKTA „Međugeneracijska solidarnost“:

• povezati različite generacije – učenike i starije osobe iz zajednice
  • stvoriti tradiciju suradnje sa starijim osobama i postati „Škola – prijatelj starijih“
  • poticati pojedince na male znakove ljubavi i pažnje prema osobama treće životne dobi (razgovor, pismo, posjeta, poziv)
  • pružiti priliku osobama treće životne dobi u iskazivanju njihovih vještina, znanja i kreativnosti
  • unaprijediti kvalitetu odgojno-obrazovnog rada putem međunarodne suradnje škola
  • koristiti digitalne tehnologije u svakodnevnom životu, kako za učenike, tako i za osobe starije životne dobi
  • vježbati engleski jezik, upoznati kulturu, običaje, povijest i jezik druge države
  • sklopiti nova prijateljstva izvan naše domovine
  • predstaviti sebe, školu, mjesto, državu

OBRAZOVNA PUTOVANJA:

LISTOPAD: odlazak učenika predstavnika škole s voditeljicom projekta u Sarajevo na skup “Kick off meeting”

OŽUJAK:  odlazak grupe naših učenika u pratnji nastavnika u Bugarsku

TRAVANJ: dolazak učenika i nastavnika iz Bugarske u našu školu i mjesto

SVIBANJ: odlazak učenika predstavnika škole s nastavnicom u Slovačku na završni skup

U ACES-ovom projektu sudjeluju svi učenici sedmih i osmih razreda naše škole, a projektni tim čine: Filip Cindrić (7.b) kao njihov predstavnik, Iva Kičić (7.b), Iva Špoljarić (7.b), Martina Kvaić (7.a), Paulina Plećaš (7.a), Dora Tomašević (7.a), Klara Matijašević (7.a), Lorena Mikanović (7.a), Lovro Čeliković (7.a), Lucija Kolić (8.a), Lucija Turkalj (8.a), Gabrijel Majanović (8.a) i Matija Madžarević (8.a).

NA KRAJU PROJEKTA:

Tiskanje priručnika  za rad na računalu koji će napisati naši učenici i nastavnici osobama starije životne dobi.  Priručnik ćemo predstaviti 29. travnja 2016. na završnoj svečanosti  kada se obilježava Europski dan međugeneracijske solidarnosti.  Učenici i nastavnici iz Bugarske za starije osobe osmislit će i provesti program gimnastičkih vježbi prilagođenih osobama starije životne dobi. Time će se poboljšati tjelesne sposobnosti  starijih osoba kako bi ostale fizički aktivne što dulje. Također će se izraditi brošura vježbi ili DVD za starije osobe.