BOŽIĆ U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Daniela Gubić, 5. 1. 2024.

Dana 22. prosinca 2023. u našoj školskoj dvorani zajedno smo proslavili duh Božića, dijelili radost i uživali u talentima naših dragih učenika.

Božić je vrijeme kada se srca pune toplinom, a duše obasjava svjetlost. Ovogodišnja priredba je prilika za stvaranje zajedničkih nezaboravnih trenutaka, prilika za osvrt na prošlu godinu i zahvalnost na svim lijepim stvarima koje smo doživjeli. Ove godine pripremili smo raznolik program i svi nazočni mogli su uživati u nastupima naših učenika. Program su vodili učenici Ena Gospočić, Nina Babić, Matej Starčević te Luka Ugarković. Voditelji pripreme ovogodišnje priredbe su učitelji Slađana Ninković i Darko Horvat.

Na početku priredbe ravnatelj škole Tihomir Batalo obratio se svima s nekoliko riječi te se osvrnuo na mnogobrojne uspjehe naših djelatnika i učenika u 2023. godini. Potom je nekoliko riječi uputio i velečasni Josip Bogović.

Učenici razredne nastave božićni ugođaj dočarali su plesom, igrokazom i dječjim tradicijskim igrama, a prigodnim pjesmama i recitacijama razveselili su nas učenici predmetne nastave.

Pod vodstvom učiteljice Blaženke Logožar, učenici Folklorne skupine naše škole tradicijskim igrama vratili su nas u dane kako su se prije djeca igrala dok nisu imala igračke, računala, mobitele…. Uživali smo uz rasplesane i razigrane male folkloraše u narodnim nošnjama.

Poslušali smo zvonke glasove Velikoga zbora pod vodstvom učiteljice Ivane Kovačević koji su unijeli radost i veselje u naša srca. Čuli smo i poeziju koju nam je recitirao učenik Leon Kraljić pod vodstvom učitelja Darka Horvata.

Učenici 2. razreda govorili su o istinskim vrijednostima Božića u scenskoj igri „Božićni darovi“, koju su pripremili sa svojom učiteljicom Slađanom Ninković.

Radost blagdana plesnim pokretima dočarale su nam mali plesači, koje je pripremala učiteljica Kristina Blažević. Svoju koreografiju otplesali su uz mix pjesama te u srca  svih unijeli toplinu i veselje.

Organiziranje božićne radionice bilo je također uzbudljivo iskustvo za učenike i učitelje. Naši učitelji osmislili su osam radionica u kojima su naši učenici imali priliku pokazati svoje sposobnosti i kreativnost.  „Zvjezdasti origami“ bio je naziv radionice koju su vodile učiteljica prvog razreda Blaženka Logožar i pedagoginja Marija Dautović. Prvašići su izrađivali božićne zvijezdice koje su svi mogli vidjeti u dvorani. Što radi Snježna kraljica u ovo blagdansko doba ispričali su nam učenici 2. razreda i njihova učiteljica Slađana Ninković te vjeroučiteljica Vesna Hodak. Božićno drvce ukrašavali su učenici 3. razreda zajedno sa svojim učiteljicama Marijom Mlađen i Amandom Bošnjaković. „Crkvica u noći“ bila je tema radionice učenika 4. razreda koju su osmislile učiteljice Kristina Blažević i Mateja Horvat. Duh Božića imali su priliku osjetiti učenici koji su odabrali sudjelovati u radionici zanimljivog naziva „Božićna utrka papirnatih aviona“. Voditelji ove radionice bili su učitelji Matija Marjanović i Darko Horvat. Čestitke za Božić su najviše tražene ovih dana. Da budu lijepe i na vrijeme poslane pobrinule su se učiteljice jezika u našoj školi, Dragana Gorički i Željka Gospočić. „Božićna čarolija“ je pravo ime za radionicu koju su osmislili i vodili učiteljica Tatjana Kovačević, knjižničarka Daniela Gubić i učitelj Mišo Gusić. Na radionici "Božićna geometrija" učenici su pod mentorstvom učiteljice Nikoline Marinac i učitelja Josipa Popčevića izradili geometrijski vijenac sačinjen od raznih papirnatih geometrijskih tijela.

Dan božićne priredbe i radionica u našoj školi ostat će mnogima u lijepom sjećanju. Sve što je povezano s Božićem i rođenjem malog Isusa stvara toplinu oko srca i poručuje da nikad nismo sami. Sve lijepe uspomene koje smo stvorili našim zajedništvom bit će zabilježene u našem sjećanju, a fotografije i video zapisi grijat će našu dušu i srce u hladnim danima.

Čuvajući uspomenu na sv. Franju i poštujući radost koju je osjećao uprizorenjem živih jaslica, zaboravimo orašare i gnome. Neka Orašar bude samo balet kojega je napisao ruski skladatelj Petar Iljič Čajkovski. Ili neka bude drvena figura vojnika sa ili bez funkcije drobilice za orahe. Neka gnom ostane mitsko biće, koje zakopano u zemlji čuva blago. A neka ispod našeg božićnog drvca budu jaslice. Josip, Marija i Isus. Ipak njegov rođendan slavimo.

Zahvaljujemo se voditeljima izvannastavnih aktivnosti i našim dragim učenicima koji su nam svojim trudom, zalaganjem, pjesmom, plesom i recitacijama uljepšali ovogodišnje nadolazeće blagdane.

Novinarska skupina škole