NAŠOJ ŠKOLI ODOBRENA SU SREDSTAVA MZO-A ZA PROJEKT „IZVANNASTAVNA AKTIVNOST- TEQBALL“

Autor: Daniela Gubić, 8. 2. 2024.

Ministarstvo znanosti i obrazovanja raspisalo je Poziv za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Svrha poziva je financijski poduprijeti provedbu projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. radi zadovoljavanja različitih potreba učenika, a u skladu s njihovim sklonostima, sposobnostima i interesima te poticanje razvoja dodatnih specifičnih oblika potpore učenicima. Veseli smo što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja prepoznalo nastojanja naše male, ali vrijedne škole u osnaživanju mladih naraštaja, jačanje samosvijesti i samopouzdanja te unapređenje svog zdravlja kroz usavršavanje nove grane sporta Teqball te našem projektu dodijelilo novčana sredstva koja će nam uvelike pomoći u ostvarenju svega navedenoga.

U našoj školi tijekom protekle školske godine na temelju izvanškolske suradnje organiziran je susret, druženje i radionica s našim sumještaninom i reprezentativcem u Teqballu Dariom Batalom uz kojeg su na navedenoj aktivnosti sudjelovali i reprezentativci Crne Gore u svrhu popularizacije i upoznavanja s ovim novim smjerom sportske aktivnosti i sporta. Aktivnost je pokazala kako u našoj školi postoji veliki interes učenika za bavljenje ovim sportom te smo se u novoj nastavnoj godini odlučili napraviti iskorak u smislu organiziranja izvannastavne aktivnosti Teqball za učenike predmetne nastave.

Zbog nedostatka novčanih sredstava nismo bili u mogućnosti kupiti prijeko potrebnu opremu u vidu Teqball stola i specijaliziranih lopti za igru. To nas je potaknulo u javljanju na Poziv MZO-a za financiranje projekata u sklopu izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024.

Projekt pod nazivom Izvannastavna aktivnost- Teqball usmjeren je na promicanje zdravog stila života, tjelesne aktivnosti i ravnopravnosti spolova u sportu i životu učenika. Ovo je posebno važno u trenucima oporavka nakon Covida, a Teqball je relativno nov sport (2012.) koji je inkluzivan i potiče suradnju bez obzira na različitosti. Teqball uključuje korištenje zakrivljenog stola koji se zove Teqtable. Dok je tradicionalno glavni sport koji se igra verzija nogometa (Teqball), na što će se projekt dublje usredotočiti, projekt će također promicati korištenje Teqtablea, koji je dizajniran na takav način da omogućuje različite multisportske discipline koje se na njemu treniraju i igraju kao što su Teqvoly (izvedeno iz odbojke), Teqpong (izvedeno iz ping-ponga), Teqis (izvedeno iz tenisa) i Qatch (izvedeno iz rukometa). Cilj je zapravo promovirati tjelesnu aktivnost kroz različite sportove koji se igraju na jednom zajedničkom stolu. Teqball je inkluzivan sport jer specifičan dizajn stola olakšava igru sportašima i s tjelesnim invaliditetom. Prostorni zahtjevi Teqsportsa nisu veliki pa nije problem pronaći prostor za postavljanje stola, odnosno stolova.

Projektom će se svim kreativnim i talentiranim učenicima omogućiti novo iskustvo i kvalitetno provođenje slobodnoga vremena, a veselimo se budućim uspjesima naših učenika i njihovog učitelja TZK Matije Marjanovića u ovoj novoj i uzbudljivoj sportskoj disciplini.

Novinarska skupina škole