TJEDAN POSVEĆEN SJEĆANJU NA ŽRTVE HOLOKAUSTA

Autor: Daniela Gubić, 26. 2. 2024.

Dana 27. siječnja obilježava se kao Međunarodni dan sjećanja na Holokaust i Dan oslobođenja koncentracijskog logora Auschwitz, najvećeg i najstrašnijeg logora nacističke Njemačke. Od 22. siječnja do 2. veljače 2024. u našoj školi održan je tjedan posvećen sjećanju na žrtve Holokausta. Tijekom nastave povijesti učenici su pod vodstvom svoje učiteljice Dragane Gorički promatrali temu borbe protiv nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata kroz filmsku umjetnost.

Ove školske godine naš je ravnatelj Tihomir Batalo sudjelovao 26. i 27. rujna 2023. u dvodnevnom programu stručnog usavršavanja o suprotstavljanju antisemitizmu i iskrivljavanju istine o Holokaustu. Nositelji programa stručnog usavršavanja su hrvatsko predsjedanje Međunarodnim savezom za sjećanje na Holokaust (IHRA) i Organizacija Ujedinjenih naroda za obrazovanje, znanost i kulturu (UNESCO). Suprotstavljanje iskrivljavanju istine o Holokaustu jedan je od prioriteta hrvatskog predsjedanja IHRA-om. U okviru hrvatskog predsjedanja IHRA-om, IHRA i UNESCO priredili su stručno usavršavanje za jačanje kapaciteta te praktične materijale za suprotstavljanje iskrivljavanju istine o Holokaustu te za suzbijanje antisemitizma. Naš ravnatelj donio je mnoštvo korisnih materijala i informacija o ovoj temi te je potaknuo učiteljicu povijesti Draganu Gorički na korištenje dobivenih obrazovnih materijala u osmišljavanju aktivnosti za učenike od 5. do 8. razreda.

Učiteljica Dragana je na satovima povijesti sa svojim učenicima ostvarila brojne aktivnosti no uz različit pristup, ovisno o dobi učenika, a prema dobivenim smjernicama poučavanja Međunarodne škole za studije holokausta Yad Vashem-a (Izrael) te  Međunarodnog saveza za sjećanje na Holokaust (IHRA).

Učenici 5. i 6. razreda pogledali su crtani film „The story of Simcha“ u kojoj su se osvrnuli na priču o Simchi Holzbergu koji je preživio Holokaust. Svoje dojmove učenici su prenijeli na papir te se likovno izrazili  na ovu temu, a također su s učiteljicom porazgovarali o svojim razmišljanjima.

Učenici 7. razreda pogledali su video uradak svjedočanstva gospođe Lili Gomboš koja je rođena u Zagrebu, a preminula u Jeruzalemu doživjevši duboku starost. Njezinu životnu priču i preživljavanje Holokausta analizirali su putem radnog listića i razgovora.

Učenici osmih razreda gledali su film „Lea i Darija“ redatelja Branka Ivande. To je biografski film temeljen na istinitoj priči o Lei Deutch i Dariji Gasteiger, zvijezdama popularne dječje predstave Dječje carstvo koja se izvodila u Hrvatskom narodnom kazalištu za vrijeme Drugog svjetskog rata. Lea, iznimno popularna i talentirana glumica i plesačica, prozvana je hrvatskom Shirley Temple, a njezina najbolja prijateljica postaje Darija, također talentirana glumica u usponu. Lea je Židovka, a Darija je njemačkog podrijetla. Njihovo sretno djetinjstvo i nerazdvojno prijateljstvo prekinuto je s početkom progona Židova u Zagrebu, a zauvijek ih je razdvojio posljednji transport Židova za Auschwitz 1943. godine.

„Dogodilo se jednom. Nije se smjelo dogoditi, ali dogodilo se. Ne smije se ponovno dogoditi, a moglo bi se. Zbog toga je nastava o holokaustu jako važna.”

Novinarska skupina škole