DAN BROJA PI

Autor: Daniela Gubić, 19. 3. 2024.

Povodom dana broja π, 14. ožujka 2024. u našoj školi u 7. i 8. razredu održali smo natjecanje u nabrajanju decimala broja π. Natjecanje i obilježavanje održano je pod vodstvom učiteljice matematike Nikoline Marinac.

Broj π predstavlja omjer opsega i promjera kružnice. Simbol za π je u upotrebi preko 250 godina.

π je iracionalan broj i nemoguće ga je prikazati kao razlomak. Iako ima beskonačno mnogo decimalnih mjesta, uobičajeno se piše 3.14 pa se dan broja π obilježava 14. ožujka (zbog američkog načina zapisivanja datuma 3/14).

Točno vrijeme za proslavu je u 13:59 sati (također zbog američkog načina zapisivanja vremena 1:59 pm). Na ovaj način ćemo dobiti prvih 5 decimala broja π, 3.14159.

Oko 1900. godine prije Krista pojavile su se prve aproksimacije broja π. U Babilonu je iznosila 25/8, a u Egiptu 256/81. Indijski tekst Shatapatha Brahmana definira vrijednost π kao 339/108 ≈ 3.139.

Prvi koji je točno procijenio vrijednost broja π bio je Arhimed.

Veliki napredak napravio je matematičar Ludolph van Ceulen, koji je izračunao 35 decimala broja π. Njemu u čast broj π se još naziva i Ludolphovim brojem.

Neki matematičari su povezani s danom broja π. Albert Einstein (14. ožujka 1879. – 18. travnja 1955.) i Waclaw Sierpinski (14. ožujka 1882. – 21. listopada 1969.) su rođeni na dan broja π, a Stephen Hawking je umro na dan broja π (8. siječnja 1942. - 14. ožujka 2018. godine).

Prvu veliku proslavu dana broja π organizirao je fizičar Larry Shaw 1988. godine u Exploratoriumu u San Franciscu. Proslava se sastojala od hodanja u krug i čašćenja voćnim pitama.

Povodom dana broja π, u našoj školi u 7. i 8. razredu održali smo natjecanje u nabrajanju decimala broja π. Tako je prvo mjesto zauzeo Filip Orelj s nabrojanih 112 decimala, drugo mjesto zauzela je Klara Slišurić s nabrojane 102 decimala, treće mjesto Petra Slišurić s 83 decimala, a četvrto mjesto Josipa Osovnikar s 36 decimala.

Učenice Tena U., Loreta A., Dunja M., Ema S., Ena G., Petra S. i Klara S. izradile su „Šareni prikaz broja π“. Svaki kvadratić predstavlja decimalu broja π, svakoj znamenci dodijeli smo boju i tako stvorili sliku.

Učiteljica Nikolina Marinac