BILI SMO NA ZAVRŠNICI PROJEKTA ČITAJMO NAGLAS ZABORAVLJENE KNJIGE

Autor: Marijan Vuković, 5. 4. 2017.

Učenici 4. razreda Nora Solić i Ivano Vidović na završnici projekta za poticanje čitanja „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“ predstavili su knjigu „Lažeš, Melita“ Ivana Kušana.

Na poticaj naše knjižničarke Daniele Gubić ove je školske godine među učenicima 4. razreda proveden nacionalni projekt za poticanje čitanja „Čitajmo zajedno - čitajmo naglas: zaboravljene knjige“. Cilj projekta je da se čita zajedno, da se čita naglas i da se čitaju zaboravljene knjige, knjige koje se nalaze na policama u knjižnici, a nisu na popisu lektirnih djela.

Učenici 4. razreda zajedno sa svojom učiteljicom Marijom Mlađen i knjižničarkom odlučili su zajedno i naglas pročitati djelo „Lažeš, Melita“ književnika Ivana Kušana. S čitanjem su započeli u Mjesecu hrvatske knjige, a završili u veljači nakon 43 dana druženja s glavnim likovima djela: djevojčicom Melitom i dječakom Nenadom.

Za vrijeme čitanja učenici su vodili dnevnik čitanja. Razredni pano ukrasili su svojim crtežima likova iz djela.

Nakon razrednog glasanja, učenici su odlučili da Nora Solić i Ivano Vidović predstave pročitano djelo kroz dramski prikaz na završnici nacionalnog projekta koja je održana 31. ožujka 2017. u kinu „Tušanac“ u Zagrebu. Tamo su pošli u pratnji knjižničarke i svoje učiteljice.

Učenici 4. razreda nacrtali su Melitu, Nenada, psa Sultana i kanarinca Finkija koji su poslužili kao kulise prilikom predstavljanja djela. Likove su obojili učenici likovne skupine škole pod mentorstvom učitelja  likovne kulture Miše Gusića.

Učiteljica Marija Mlađen i knjižničarka Daniela Gubić vrlo su zadovoljne provedenim projektom jer je cilj projekta postignut – učenici su bili motivirani za čitanje, upoznali su jedno novo djelo i spoznali da se u knjižnici nalaze brojna zanimljiva, pomalo zaboravljena djela. Rado će se uključiti u novi ciklus projekta dogodine.

Učenicima, učiteljima i knjižničarima uručene su potvrde za sudjelovanje. Na samoj završnici sudionici su imali priliku čuti koja su djela bila čitana, vidjeti razne načine predstavljanja te širiti prijateljstvo s učenicima iz drugih škola i gradova širom domovine.

U 6. godini provedbe projekta sudjelovale su 44 škole. Knjige su čitala 1023 učenika na što je vrlo ponosan voditelj projekta gosp. Denis Vincek, knjižničar u OŠ Ante Kovačića iz Zlatara.

Daniela Gubić, knjižničarka