UZVRATNI POSJET PRIJATELJSKOJ OPĆINI LUPAC

Autor: Marijan Vuković, 26. 4. 2018.

Na temelju natječaja MZO-a za suradnju sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine u inozemstvu i Povelje o prijateljstvu koja je potpisana između Općine Rešetari i Lupac realiziran je uzvratni posjet prijateljskoj općini u Rumunjskoj u okviru projekta „Naš zavičajni govor“ od 22. do 25. travnja 2018. Voditeljica projekta u našoj školi, Jasmina Zelenika, osmislila je plan i program našeg posjeta i predstavljanja. U općini Lupac boravilo je deset učenika u pratnji ravnatelja škole Tihomira Batala, pedagoginje Marije Dautović, knjižničarke Daniele Gubić i učiteljice Marije Mlađen.

Tom prigodom učenici iz Rešetara posjetili su pripadnike hrvatske nacionalne manjine te se upoznali s kulturnom baštinom Hrvata na tim područjima. Svojim nastupom učenici naše škole predstavili su kulturu slavonskog mjesta iz kojeg dolaze – njegovo materijalno i nematerijalno blago. Učenici su ovim projektom bili u mogućnosti usporediti način života i kulturu Hrvata u Domovini i izvan nje, razvijati komunikacijske vještine, obogatiti svoja znanja, njegovati sličnosti, ali isto tako poštivati drugo i drugačije. Takva međunarodna suradnja razvija naše interkulturalne kompetencije te unosi europsku dimenziju u našu školu.

Po dolasku u Lupac srdačno su nas dočekali domaćini – učenici i njihovi roditelji, ravnateljica škole gđa Maria Marina Spataru, voditeljica projekta u njihovoj školi Meria Muselin, učiteljice Maria Vlasici  i Maria Draghia, gosp. Petar Hategan, prevoditelj i lektor te župnik Marian Tincul.  Naši učenici bili su smješteni kod obitelji u mjestima Lupac, Clocotici i Rafnic.

Prvi dan našeg projekta započeli smo svetom misom u crkvi sv. Mateja, apostola i evanđelista u Lupacu, a misu je  predvodio župnik Marian Tincul. Uslijedio je prijam kod načelnika Mariana Vlasica gdje su se gosti i domaćini jedni drugima obratili prigodnom riječju. Čitav događaj popratili su lokalni mediji koji su bili prisutni i na sljedećem zajedničkom događaju na farmi ovaca. Riječ je o običaju odkukanja koji se tradicionalno provodi na blagdan svetog Jurja. Na taj dan svi koji imaju ovce pripremaju kruh – pitu u obliku pletenice i vijenac od vrbinih grančica. Cijela obitelj, prijatelji i susjedi podijele se na dvije strane. Na jednoj su strani muškarci, a na drugoj žene. Držeći pitu ispod jedne ovce i janjeta probaju otkinuti pitu i vrbin vijenac izgovarajući pri tom  tri puta kuku – odkuku te raskinu pitu i vijenac. Ako muška strana otkine više pite, iduću godinu bit će više ovnova ili obrnuto.

Spomenute događaje snimila je lokalna televizija, a snimku istoga možete pogledati na poveznici:

U poslijepodnevnim satima učenici su zajedno s domaćinima obilazili znamenitosti kraja, grad Resitu, uživali u zajedničkom druženju i lijepom vremenu.

Drugoga dana našeg posjeta Rumunjskoj prisustvovali smo radionicama koje su osmislile učiteljice u Osnovnoj školi Lupac. U okviru radionica učenici su izrađivali partu, dio narodne nošnju koju njihove djevojke nose na glavi. U drugoj radionici učenici su izrađivali rječnik koji obuhvaća riječi našeg zavičajnog govora i njihov hrvatski književni oblik. Učenici iz Lupaca su taj rječnik dopunjavali riječima karaševskih Hrvata i prevodili ih na rumunjski jezik. Naši su se učenici priključili i drugim radionicama koje su obrađivale teme vezane uz Dan planeta Zemlje i Svjetski dan knjige.

Ovim smo radionicama potakli pripadnike hrvatske nacionalne manjine u Rumunjskoj na njegovanje hrvatskog jezika i hrvatske baštine. Tako je hrvatska riječ postala poveznica i motivacija za daljnju suradnju i učenje.

U poslijepodnevnim satima posjetili smo selo Clocotici te u lijepo uređenom mjesnom Domu kulture predstavili prigodnim programom našu školu, Rešetare te kulturnu i nematerijalnu baštinu  zavičaja. Našim domaćinima približili smo život i rad u školi video uratkom, a kulturu i govor našeg kraja predstavili smo kroz literarni, dramski i glazbeni ostvaraj. Tom je prigodom predstavljena ženska slavonska narodna nošnja. Svi smo zajedno uživali i u njihovom dijelu programa u kojem su predstavljene tradicijske dječje igre te narodna nošnja Hrvata koji na tim područjima žive preko 600 godina. U Domu kulture pridružili su nam se članovi KUD-a Clocotici koje vođi gosp. Mihai Vatav i koji su nas zvukom i pjesmom razveselili te podsjetili na Domovinu.

Cijeli događaj i boravak medijski je popraćen. Tako je ravnatelj Tihomir Batalo u pratnji gosp. Petra Hategana posjetio Radio Resita gdje je uživo emitirana emisija o našoj posjeti Općini Lupac i projektu „Naš zavičajni govor“. U emisiji je o zajedničkom programu i provedbi projekta govorila i ravnateljica Maria Marina Spataru te voditeljica projekta iz škole domaćina Meria Muselin. Učenici su imali priliku upoznati kako žive njihovi vršnjaci, Hrvati izvan domovine, te kako kroz svakodnevno korištenje hrvatskog jezika ne zaboravljanju svoje hrvatske korijene i Domovinu.

Projekt „Naš zavičajni govor“ prilika je da obje škole prodube svoju suradnju, prikupljaju mjesno zavičajno blago, a svoje rezultate razmjenjuju kroz buduće projekte i posjete.

Na poziv ravnatelja odazvali su se supokrovitelji i sponzori: Općina Rešetari, Brodsko-posavska županija, Turistička zajednica BPŽ, Turistička zajednica Grada Nove Gradiške te Školska knjiga Zagreb na čemu im iskreno zahvaljujemo.

Obogaćeni novim poznanstvima i iskustvom međunarodne suradnje učenika Rešetara i Lupaca, potvrđeno je prijateljstvo među ovim dvjema školama.

Marija Dautović, pedagoginja i

Daniela Gubić, knjižničarka