SUSRET UČENIKA S PJESNICIMA IZ DOMOVINE I DIJASPORE

Autor: Marijan Vuković, 6. 10. 2010.

Otvorenjem Likovne izložbe XIII. međunarodne likovne kolonije „Petrović – Rešetari 2010.“, dana 1. listopada 2010., započeo je XIII. rešetarački susret pjesnika te predstavljanje drugog zbornika mladih pjesnika „Abeceda odrastanja“ i trinaestoga zbornika pjesama hrvatskih pjesnika iz dijaspore, članova Književno-likovnoga društva „Rešetari“ i neprofesionalnih pjesnika iz Hrvatske i dijaspore pod nazivom „Preobrazba zrna“.

U sklopu je tih događanja, 2. listopada 2010., u prostoru Osnovne škole Ante Starčevića Rešetari upriličen susret učenika s pjesnicima.

Na samom početku prisutne je pozdravio i uputio riječi dobrodošlice ravnatelj škole Tihomir Batalo, a zatim predsjednik KLD-a „Rešetari“ Ivan De Villa.

Nakon pozdravnih riječi započelo je predstavljanje II. zbornika mladih pjesnika „Abeceda odrastanja“. Zbornik je rezultat marljivoga pisanja mladih ljubitelja poezije iz Hrvatske i susjednih zemalja.

Učenici naše škole, Anja Jug, Ana Betlach, Marija Stokić, Jelena Jurišić, Nives Peić, Ivona Betlach, Romana Degiacinto, Iva Kotorac, Domagoj Bačić, Teo Ruškan, te bivši učenici, sada srednjoškolci, Ana Bešlić, Matea Vlaović, Marija Jažo, Lea Szabo, Helena Jelić, Andrea Petrović, Gabrijela Vojvodić, Vedran Batalo i Robert Degiacinto, uz još tridesetak mladih autora, stihom su izrazili svoje misli i osjećaje. Nakon kratkoga predstavljanja sve su prisutne upoznali sa svojim objavljenim pjesmama.

Kritički osvrt na zbornik iznijeli su Zlata Dasović, pjesnikinja iz Osijeka, Ivana Prakaturović, nastavnica hrvatskoga jezika u školi domaćinu te Šimun Šito Ćorić, fratar, pjesnik i profesor psihologije hrvatskoga podrijetla na službi u Švicarskoj. Predstavnici su naglasili važnost pisanja ovih mladih ljudi. Oni svojim pisanjem svijet pokušavaju učiniti ljepšim mjestom za život i u tome ih treba podržati. Nazočnima se obrati i gosp. Anton Kikaš, pjesnik i poduzetnik iz Kanade, koji je pružio financijsku potporu za izdavanje spomenutih zbornika.

Susret je protekao u ugodnom i spontanom ozračju punom toplih stihova i riječi zahvaljujući prisutnim pjesnicima iz raznih dijelova svijeta. Učenici su kroz razgovor puno saznali o njihovom stvaralaštvu, stvarnom životu i zemljama iz kojih dolaze.

U poslijepodnevnim satima široj javnosti je predstavljen XIII. zbornik pjesama „Preobrazba zrna“, čiji su izbornici Ivan Slišurić, Stjepan Blažetin i Đuro Vidmarović, te zbirka pjesama „Prelomna moć“ Petra Frane Bašića, pjesnika iz Južnoafričke Republike. Iza toga pjesnici i gosti susreta bili su na prijemu u Poglavarstvu općine Rešetari, gdje ih je dočekao načelnik Općine g. Zlatko Aga.

U 19:00 uslijedila je svečana priredba na kojoj su svi prisutni pjesnici čitali svoje pjesme objavljene u zborniku, dok nas je Pjevačka skupina „Slavča“, izvedbama i zanimljivim kostimima, vratila u neka prošla i zaboravljena vremena. Susret je završio svečanom večerom i druženjem.

U nedjelju, 3. listopada 2010., pjesnici su se predstavili javnosti i u crkvi Krista Kralja u Rešetarima za vrijeme svete mise koju je predvodio fra Šimun Šito Ćorić i sve prisutne oduševio svojim kantautorskim pjesmama uz gitaru.

Trodnevni je susret bio prilika da se podsjetimo koliko je važno njegovati i ljubiti vlastiti jezik, jer „Po jeziku dok te bude, / i glavom će tebe biti!“ (P. Preradović).

Ivana Prakaturović, nastavnik hrvatskoga jezika