SVIJET JE POZORNICA NA KOJOJ SVATKO IGRA SVOJU ULOGU

Autor: Marijan Vuković, 15. 11. 2010.

Veliki svjetski teatar naziv je predstave prikazane u našoj školi u petak 12. studenoga 2010.

Predstava je to nastala prema djelu poznatoga baroknoga španjolskoga pisca i dramaturga Calderona de la Barce. Predstavu su odigrala dva glumca – Enes Kišević, veliki hrvatski glumac i pjesnik, te redatelj Jasmin Novljaković. Svojom su zanimljivom i humorom prožetom glumom uspjeli učenicima osnovnoškolskoga uzrasta prenijeti poruku ovoga djela, iako je ono pomalo ozbiljno za njihov uzrast. U predstavi se život prikazuje kao velika kazališna predstava u kojoj ljudi preuzimaju dodijeljene im uloge. Na pozornicu ulaze Bogataš, Kralj, Ljepota, Mudrost. . . i to na jedna vrata, a izlaze na druga. Prva vrata simboliziraju rođenje, a druga smrt. Gdje ćemo završiti nakon što izađemo kroz druga vrata, ovisi o nama samima, odnosno o našim djelima za vrijeme života. Sve je prolazno – bogatstvo, ljepota, mudrost. . . ali dobra djela ostaju i vode nas u vječni život. Upravo zahvaljujući toj poruci predstava je ostavila snažan dojam na sve prisutne.

Prije same predstave upriličen je i susret s piscem i glumcem Enesom Kiševićem. On se i više nego zanimljivo predstavio učenicima šestih i sedmih razreda, a zatim je zajedno sa svojim kolegom i redateljem na vrlo dojmljiv način pročitao pjesmu Maka Dizdara Modra rijeka za što su ih učenici nagradili velikim i snažnim pljeskom. Na kraju susreta pitanja su stizala sa svih strana, učenici čak nisu ni stigli pitati sve što su htjeli jer je došlo vrijeme predstave. Ovaj susret zasigurno će svi pamtiti.

Petak je bio poseban dan za učenike prvih i trećih razreda jer im je u posjet došao pjesnik i glumac Enes Kišević. Na zabavan je način predstavio pjesme koje je napisao za djecu. Učenicima je kroz šalu predstavio svoje djetinjstvo i vrijednosti koje je stekao u obitelji. Duženje je bilo bogato rimom, ritmom i pjesmom.

Novinari