VIDEOKONFERENCIJOM ZAVRŠEN PROJEKT „NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR“ S TEMOM SPORT JUČER- DANAS- SUTRA

Autor: Daniela Gubić, 26. 5. 2022.

U petak, 20. svibnja 2022., partnerske škole – OŠ Lupac iz Lupaca u Rumunjskoj i naša škola, videokonferencijom predstavile su sportske aktivnosti s temom „Sport jučer – danas – sutra“ u okviru projekta „Naš zavičajni govor“. Videokonferencija predstavlja završetak ovogodišnjeg projekta, ali i nastavak višegodišnje suradnje u idućoj školskoj godini.

Na samom početku pozdravnu riječ uputile su voditeljice projekta – naša učiteljica Kristina Blažević i ravnateljica škole Marina Maria Spataru. Nazočnima se obratio prof. Petar Hategan ispred zajednice Hrvata u Rumunjskoj, a u ulozi moderatora i prevoditelja s hrvatskoga na rumunjski jezik. Skup je pozdravio i naš ravnatelj Tihomir Batalo toplim riječima u kojima je izrazio svoje veliko zadovoljstvo nastavkom prijateljske suradnje i željom za novim aktivnostima u svrhu njegovanja našega zavičajnog govora.

U uvodu se prisutnima također obratio i voditelj sportskih aktivnosti, naš učitelj tjelesne i zdravstvene kulture Matija Marjanović. Smatra kako je ovaj projekt vrlo uspješan jer su se kroz radionice sportskih udruga našega kraja mnogi učenici odlučili maknuti od ekrana i aktivnije se baviti nekim od sportova.

Sve su sportske radionice ukratko prikazane video uradcima za vrijeme videokonferencije, a nalaze se na zajedničkoj web stranici koju je kreirao naš učitelj hrvatskoga jezika Darko Horvat.

Prvu našu sportsku radionicu „Tenis“ predstavila je učenica 8.a razreda Marina Burzelić. Treneri Teniskog kluba Nova Gradiška Gordan Pribanić i Danilo Tusić su kroz teniske vježbe upoznali učenike od 1.-8. razreda s ovim zanimljivim sportom.

Druga sportska radionica bila je „Košarka“ s kojom nas je upoznala učenica 7.a razreda Tena Volf. U ovoj radionici sudjelovali su učenici 4. razreda i učenici od 5. do 8. razreda jer taj sport više odgovara starijem uzrastu. Košarkaški treneri Ivan Dobričić i Dražen Orešković održali su odličnu radionicu u kojoj su učenike upoznali s pravilima košarkaške utakmice te ih praktičnim vježbama poučili osnovnim kretanjima i upravljanju loptom.

U sportskoj radionici „Atletika“ sudjelovali su učenici od 1. do 4. razreda. O tome nas je izvijestila učenica 4.a razreda Dunja Medenica. Treneri Atletskog kluba iz Nove Gradiške Vladimir Andrašić i Sandra Ivanović su na radionici pokazali neke osnovne atletske discipline: trčanje, skok u dalj, skok u vis, bacanje vortexa. Radionicu su završili štafetom. Bilo je vrlo dinamično.

Učiteljica i voditeljica projekta Kristina Blažević govorila je o slijedećoj aktivnosti u okviru projekta – tradicijskim igrama. Često se u našoj školi vraćamo tradiciji kako bismo očuvali i njegovali kulturnu baštinu i tome poučili i naše učenike. Djeci su te igre u početku bile malo neobične, ali zapravo zanimljive. Teško je današnjim generacijama zamisliti igru bez nekakvih rekvizita ili bez ekrana. Nakon provedbe ove aktivnosti često smo naše učenike vidjeli kako tradicijske igre igraju na školskim hodnicima i u školskom dvorištu.

Slijedeća aktivnost je „Sportovi kojima se bave učenici naše škole“. O njoj nas je izvijestio učenik 8.b razreda Tin Kolaković. Rekao je kako učenici naše škole izvan škole treniraju mnoge sportove. Najviše učenika trenira nogomet, no imamo i jednu učenicu 3. razreda i jednu učenicu 7. razreda koje također treniraju nogomet. Rukomet je također sport koji treniraju neki učenici. Jedan naš učenik trenira boks, a jedan ribolov. Svaki je ovaj sport poseban na svoj način.

Učenice Nina Kičić i Nina Babić govorile su o temi Slavni sportaši iz Rešetara i zavičaja s kojom su se bavili učenici 6.b razreda pod vodstvom učiteljice povijesti Dragane Gorički.

Istraživali su tako o  Ivici Oliću, Anti Kušurinu, Milanu Rapaiću, Goranu Vlaoviću i Mariji Iveković. Posebno ih je nadahnula Marija Iveković, paraolimpijka koja je odrasla u Rešetarima te bila učenica naše škole. S njom su imali i Zoom sastanak. Također su izradili digitalni plakat o njoj i njezinim  uspjesima. Učenici 4. razreda su i na njemačkom jeziku kratko predstavili sportaše našega zavičaja.

Naši partneri iz Rumunjske također su proveli brojne projektne aktivnosti. Predstavili su svoje uspjehe na natjecanjima u nogometu i stolnom tenisu, a intervjuirali su i poznatog nogometaša Deana Mariana Betu koji potječe iz njihova mjesta Klokotića. Također su predstavili i ostale poznate sportaše svoga zavičaja.

Prikazali su i tradicijske igre kojima su se uglavnom bavili učenici od 1.- 4. razreda, s posebnim naglaskom na igru Vodenička.

Voditeljica projekta Kristina Blažević na kraju videokonferencije iznijela je zaključak kako su svim ovim aktivnostima ostvareni ciljevi, a posebno onaj najvažniji – uspjeli smo potaknuti pojedine učenike da se uključe u neki sport i počnu se njime baviti. U ovo današnje moderno doba - doba ekrana, silno je važno djecu potaknuti da izađu van iz svojih soba te žive zdravim stilom života, a to je svakako bavljenje sportom. Uživali smo i zapravo se vrlo dobro zabavili realizirajući ovaj projekt.

Veselimo se budućoj prijateljskoj suradnji i mnoštvu aktivnosti koje nas čekaju u budućnosti!

Novinarska skupina škole