MEĐUNARODNI DAN MATERINSKOGA JEZIKA

Autor: Marijan Vuković, 22. 2. 2011.

Povodom Međunarodnoga dana materinskoga jezika, koji se svake godine obilježava 21. veljače, na Dječjem odjelu Gradske knjižnice Nova Gradiška upriličena je radionica glagoljice. U radionici je sudjelovalo oko 30-ak učenika viših razreda osnovnih škola, a među njima i predstavnici naše škole. Tim smo povodom u školi uredili pano i snimili radio emisiju o važnosti materinskoga jezika.

Cilj je Međunarodnoga dana materinskoga jezika unapređivanje, učenje i razvoj materinskoga jezika te njegovanje jezične i kulturne različitosti i višejezičnosti. Toga su bile svjesne i učenice Ariana Marincel, Klara Pavlović, Ines Komarčić i Anita Sivonjić, sudionice prve radionice glagoljice održane na Dječjem odjelu knjižnice u Novoj Gradiški 21. veljače 2011. U njihovoj pratnji bile su nastavnica Ivana Prakaturović i knjižničarka Daniela Gubić. Voditeljica radionice bila je Ivana Balint Feudvarski, sveučilišna prvostupnica hrvatskoga i engleskoga jezika.

Svi gube ako se izgubi jezik jer tada narod i kultura gube svoje sjećanje. To je misao kojom je knjižničarka novogradiške knjižnice Renata Matijašević započela susret i naglasila kako spoznaju o važnosti materinskoga jezika treba prije svega razvijati među mlađim generacija. Prisutnima se obratila i ravnateljica knjižnice prof. Biljana Dakić Urban te pozdravila učenike, učitelje i goste. U ime novogradiške župe Kraljice sv. Krunice radionici glagoljice prisustvovala je Ksenija Savi, dipl. teolog. U ime novogradiškog ogranka Matice hrvatske prisutne je pozdravio i o ciljevima djelovanja te najstarije hrvatske kulturne institucije govorio njezin predsjednik prof. Josip Ostić. Ovaj je jedinstveni događaj pozdravila i dogradonačelnica dr. Ljepša Rakas Vujčić.

Za glazbeni ugođaj radionice pobrinule su se Dorotea Bigović i Laura Bušić, učenice odjela gitare Osnovne glazbene škole Učilišta "Relković". Programom su bile zastupljene i interpretacije pjesama o Hrvatskoj i hrvatskom jeziku. Učenice OŠ Ljudevita Gaja predstavile su edukativno-povijesni pano o glagoljici kojega su same izradile.

Zadatak je sudionika radionice bio prepisati Nazorovu pjesmu O jeziku glagoljicom. U tome im je pomogla voditeljica Ivana Balint Feudvarski te ponuđeni predložak. Nakon uspješno obavljenoga zadatka, prof. Ostić je predstavnicima škola uručio godišnjak Matice hrvatske.

Riječima Jezik je najdublja čovjekova Domovina izrečena je najsnažnija poruka ovoga kulturnoga događaja koji je oplemenio sve prisutne, a pogotovo učenike.

Klara Pavlović, 6.a