EUROPSKO ISTRAŽIVANJE JEZIČNIH KOMPETENCIJA

Autor: Marijan Vuković, 7. 3. 2011.

Slučajnim je odabirom naša škola uključena u Europsko istraživanje jezičnih kompetencija, tzv. projekt ESLC (European Survey on Language Competences).Probno je testiranje provedeno među učenicima osmih razreda u studenom 2010. Glavno će se istraživanje održati tijekom ožujka 2011. u 150 škola.Testiranje za učenike naše škole provest će se 9. ožujka 2011. u dvije skupine.

Projekt ESLC važan je istraživački projekt u području obrazovanja kojim se istražuju učenička postignuća u učenju stranih jezika.

Istraživanje se provodi u 14 zemalja članica EU i Republici Hrvatskoj u osnovnim školama. Ispituju se dva strana jezika koja se najviše poučavaju u školama u određenoj zemlji. U Hrvatskoj su to engleski i njemački jezik.

Cilj je ovoga istraživanja predočiti zemljama članicama usporedive podatke o kompetencijama u stranim jezicima i spoznajama o dobrim primjerima iz prakse, kao i o napretku koji je ostvaren na putu k cilju usavršavanja učenja stranih jezika.

Probno je ispitivanje, prema kojem je određena razina testiranja (početna, srednja ili napredna), provedeno u studenom 2009. u 76 škola među 2 000 učenika (36 škola za engleski jezik, 36 škola za njemački jezik i 4 škole za oba jezika).

Glavno se istraživanje provodi tijekom ožujka 2011. u 150 škola među 3 750 učenika (70 škola po jeziku).

Testiranje učenika naše škole provest će se 9. ožujka 2011. u dvije skupine. Prva skupina počet će s radom u 9 sati, a druga u 12 sati.

Svaki će učenik pisati dva zasebna jezična testa (slušanje i čitanje, slušanje i pisanje ili čitanje i pisanje) od kojih je svaki na jednoj od razina (početna, srednja ili napredna). Za svaki jezični test, na svakoj razini koja se ispituje, testiranje će trajati trideset minuta.

Učenici će popunjavati i upitnik o osobnim podatcima, školskim predmetima, nastavi stranih jezika...

Projektom se želi obavijestiti javnost o tome kakve rezultate postižu učenici u Hrvatskoj u usporedbi s njihovim vršnjacima u drugim zemljama te usporediti programe i nastavne prakse podučavanja.