NAJVEĆI HITOVI KLASIČNE GLAZBE

Autor: Marijan Vuković, 28. 3. 2011.

Dana 25. ožujka 2011. učenici sedmih i osmih razreda iz Rešetara i Adžamovaca sa svojim učiteljicama Danijelom Šmuljić, Dubravkom Salopek, Danielom Gubić i Sanjom Prša uputili su se u Koncertnu dvoranu Vatroslava Lisinskoga u Zagrebu kako bi poslušali najveće hitove klasične glazbe.

Svakoga proljeća Hrvatska glazbena mladež, Zagrebačka filharmonija i Koncertna dvorana Vatroslava Lisinkoga organizira Tjedan glazbe i radosti kako bi učenici mogli doživjeti izvedbe profesionalnoga orkestra pod vodstvom mladog dirigenta. Na taj se način stvara buduća glazbena publika koja će znati cijeniti vrijednost klasične glazbe.

Tjedan glazbe i radosti obilježio je i natječaj pod nazivom  Radost slikanja uz glazbu. Učenici su se likovno izražavali slušajući klasičnu glazbu. Na natječaj je pristiglo 550 radova od kojih su najbolji nagrađeni i predstavljeni na izložbi.

U prepunoj koncertnoj dvorani Zagrebačka filharmonija predvođena dirigentom Filipom Pavišićem svirala je najveće hitove klasične glazbe – Straussa, Bacha, Mozarta, Beethovena… Učeničkoj se publici predstavila solistica Ursa Vukman koja je na orguljama odsvirala skladbu Johanna Sebastiana Bacha te solisti baleta, Simona Unterajter i Zamat Nabiullin, koji su otplesali Ples sablji  i ulomak iz baleta Labuđe jezero Petra Iljiča Čajkovskoga. Sopranistica Ana Karuza izvela je ariju Kraljice noći iz opere Čarobna frula W. A. Mozarta. Mnoge su teme učenicima bile poznate s nastave glazbene kulture i filmova.

Nakon koncerta, učenici i učiteljice uputili su se do Trga bana Josipa Jelačića, Hrvatskoga narodnoga kazališta i Muzeja Mimara.

Prije povratka otišli su u Tehnički muzej Zagreb gdje su s vodičima razgledali odjele: Transformacija energije, Prometna sredstva i Rudarstvo.U Demonstracijskom kabinetu Nikole Tesle pogledali su zanimljivu prezentaciju o Teslinim izumima.

Obogaćeni novim kulturnim i tehničkim spoznajama učenici su se vratili kući u večernjim satima.

Nikolina Kufner, 7.a