ŽUPANIJSKO NATJECANJE MLADIH TEHNIČARA

Autor: Marijan Vuković, 11. 4. 2011.

Naša je škola 8. travnja 2011. godine četrnaesti put bila domaćin Županijskoga natjecanja mladih tehničara.

Na natjecanju je sudjelovalo 125 učenika iz 27 osnovnih škola i jedne srednje škole. Natjecatelji su bili podijeljeni u 12 područja, odnosno u dvije kategorije: H kategoriju (promet, graditeljstvo, obrada materijala, strojarske konstrukcije, elektrotehnika, elektronika i robotika) i P kategoriju (fotoamateri, radioamateri, raketni modelari, zrakoplovni modelari i smotra radova).

Uspješnoj organizaciji natjecanja, osim škole domaćina, doprinos su dali Društvo pedagoga tehničke kulture i Zajednica tehničke kulture.

Ravnatelj škole i predsjednik provedbenog povjerenstva Tihomir Batalo nakon svečanog programa,  kojeg su priredili učenici i učitelji škole, pozdravio je prisutne i otvorio natjecanje. Zahvalio se učenicima što su kao dio životnoga opredjeljenja izabrali neku od brojnih tehničkih aktivnosti, a koje imaju za cilj razvijanje poduzetničkoga duha. Naglasio je da je ove godine na školskim natjecanjima u našoj županiji sudjelovalo oko 700 učenika, a velike zasluge za učenički interes pripadaju, između ostaloga,  njihovim učiteljima mentorima.

Natjecanje se sastojalo od pisane provjere znanja, izrade tehničke tvorevine te njene obrane i predstavljanja.

U slobodno vrijeme do proglašenja pobjednika učenicima se projekcijom dokumentarnih filmova predstavila video skupina BezVizije. Kao popratni sadržaj natjecanja organizirana je edukativno-preventivna manifestacija u koju su se uključili djelatnici Policijske postaje Nova Gradiška i natjecateljima prikazali opremu za nadzor i kontrolu brzine te Prometnu Učilicu.

REZULTATI ŽUPANIJSKOGA NATJECANJA MLADIH TEHNIČARA 2011.:

PROMET:1. Ivan Šarić, OŠ „Antun Mihanović“ Slavonski Brod, mentor Marijana Vuksanović, 2. Domagoj Aračić, OŠ „Hugo Badalić“ Slavonski Brod, mentor Šimo Vukasović i 3. Matea Stojanović, OŠ „Josip Kozarac“ Kruševica, mentor Marija Janković.

GRADITELJSTVO:1. Mislav Petek, OŠ I. G. Kovačića Staro Petrovo Selo, mentor Mato Šimunović, 2. Dario Batalo, OŠ Ante Starčevića Rešetari, mentor Marijan Vuković i 3. Dario Jergović OŠ „Antun Mihanović“ Nova Kapela – Batrina, mentor Ivica Kušanić.

OBRADA MATERIJALA:1. Josip Banjak, OŠ I. G. Kovačića Staro Petrovo Selo, mentor Mato Šimunović, 2. Leon Furić, OŠ „M. A. Relković“ Davor, mentor Marijan Matošević i 3. Ivan Ralašić, OŠ „Antun Mihanović“ Nova Kapela–Batrina, mentor Ivica Kušanić.

STROJARSKE KONSTRUKCIJE:1. Ivica Benić, OŠ Ante Starčevića Rešetari, mentor Marijan Vuković, 2. Inoslav Jukić, OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod, mentor Slavica Bošnjaki i 3. Josip Arić, OŠ “Vladimir Nazor“ Adžamovci, mentor Krešimir Podgornjak.

ELEKTRONIKA:1. Marko Marinac, OŠ Ante Starčevića Rešetari, mentor Marijan Vuković, 2. Iva Sičić, OŠ „Vladimir Nazor“ Slavonski Brod, mentor Nataša Stanković i 3. Davor Kulundžić, OŠ „Mato Lovrak“ Nova Gradiška, mentor Snježana Odobašić.

ELEKTROTEHNIKA:1. Luka Ruškan, OŠ „Vladimir Nazor“ Adžamovci, mentor Krešimir Podgornjak, 2. Andrej Potocki, OŠ „Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod, mentor Renata Majdandžić i 3. Kristijan Klobučar OŠ I. G. Kovačića Staro Petrovo Selo, mentor Mato Šimunović.

ROBOTIKA:1. Marin Kvesić, 2. Filip Kvesić, 3. Ana Kvesić, iz OŠ „I. Meštrović“ Vrpolje, mentor Milan Rendulić.

ZRAKOPLOVNI MODELARI:1. Filip Šamija, 2. Danijel Radoš, iz OŠ „I. Meštrović“ Vrpolje, mentor Milan Rendulić i 3. Eugen Likso, OŠ „Mato Lovrak“ Nova Gradiška, mentor Snježana Odobašić.

RAKETNI MODELARI:1. Danijel Andrlik OŠ I. G. Kovačića Staro Petrovo Selo, mentor Mato Šimunović, 2. Mario Bošnjaković, OŠ “I. Meštrović“ Vrpolje, mentor Milna Rendulić i 3. Josip Galović, OŠ Sikirevci Sikirevci, mentor Đuro Zetović.

RADIO ORIJENTACIJA:1. Matej Lučić, 2. Leonardo Lučić, 3. Mihaela Živić, iz OŠ Sikirevci, mentor Đuro Zetović.

FOTO TEHNIKA:1. Ana Šokčević, OŠ „I. Meštrović“ Vrpolje, mentor Milan Rndulić, 2. Stjepan Matić, OŠ Sikirevci, mentor Đuro Zetović i 3. Petra Matičević OŠ“Ivan Goran Kovačić“ Slavonski Brod, mentor Slavica Bošnjak.

SMOTRA RADOVA MLADIH TEHNIČARA:1. Tomislav Galović, OŠ Sikirevci, mentor Đuro Zetović i 2. Antonio Emih, Tehnička škola Slavonski Brod, mentor Tomislav Šimundić.

Prvoplasiranim učenicima uručene su nagrade i diplome, a njihovim mentorima zahvalnice.

Pobjednike će prema područjima državno povjerenstvo pozvati na državno natjecanje i smotru radova koja će se održati u Puli od 8. do 11. svibnja 2011. Našim učenicima Ivici Beniću i Marku Marincu te njihovom mentoru Marijanu Vukoviću želimo puno uspjeha u Puli.

Naša se škola još jedanput pokazala kao dobar domaćin jednoga od najbrojnijih natjecanja u županiji.

Lucija Bušić, 7.a