ZAVRŠNA SVEČANOST MHK 2023. U NACIONALNOJ I SVEUČILIŠNOJ KNJIŽNICI U ZAGREBU

Autor: Daniela Gubić, 22. 11. 2023.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu u srijedu 15. studenoga 2023. godine održana je završna svečanost Nacionalnoga kviza za poticanje čitanja koji se tradicionalno provodi u sklopu Mjeseca hrvatske knjige. Učenica Lucija Jurić uključila se u rješavanje kviza za poticanje čitanja i kao školska pobjednica bila je pozvana na spomenutu svečanost.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja nosio je naziv Pronađeni u prijevodu i kroz online kviz predstavljene su tri knjige: Alexander von Humboldt Volkera Mehnerta i Claudie Lieb (u prijevodu Lare Hölbling Matković), Nahoče iz Wammerswalda Stefana Boonena (u prijevodu Svetlane Grubić Samaržije) i Tajni vrt Francesa Hodgsona Burnetta (u prijevodu Ivane Ott).

Na završnoj svečanosti kviza sudionici su imali prilike upoznate vrsne hrvatske prevoditelje te ujedno saznali koliko je zahtjevan i odgovoran posao prevoditelja. Također, na završnoj svečanosti kviza svoje su recenzije navedenih knjiga čitali učenici zagrebačkih škola, dok je u prigodnome dijelu programa nastupio Triko Cirkus Teatar.

Bila je ovo prigoda za javno izvlačenje glavne kao i 15 utješnih nagrada. Učenica Lucija Jurić, pobjednica kviza naše škole, nažalost nije izvučena pa se u Rešetare vratila bez nagrade, ali zato puna dojmova.

Nacionalni kviz za poticanje čitanja ujedno je i završnica nacionalne manifestacije Mjesec hrvatske knjige koja se ove godine održala pod nazivom Književnost bez granica! te je bila posvećena prevoditeljima, odnosno književnomu prevođenju sa sloganom Nek’ ti riječ ne bude strana(c).

U iščekivanju smo nove teme sljedećeg Mjeseca hrvatske knjige koja će zasigurno biti poticajna za sve čitatelje i ljubitelje knjiga.

Daniela Gubić, knjižničarka