NOVA FUNKCIONALNOST U e-Dnevniku

Autor: Tihomir Batalo, 23. 1. 2024.

Nedavno su na snagu stupile izmjene Zakona o odgoju i obrazovanju. U sklopu najnovije nadogradnje e-Dnevnika, CARNET je za 450.000 učenika i njihovih roditelja osigurao nove funkcionalnosti, koje će im olakšati svakodnevno korištenje. Jedna od ključnih novosti je mogućnost opravdavanja izostanaka učenika putem e-Dnevnika za roditelje, što značajno pojednostavljuje komunikaciju između roditelja i razrednika te olakšava ažuriranje informacija o izostancima s nastave.

Roditelji će, kao i do sada, moći opravdavati izostanke do tri dana bez donošenja liječničke ili druge ispričnice. Opravdanost izostanka s nastave zbog zdravstvenih razloga u trajanju duljem od tri radna dana uzastopno mora se dokazati liječničkom potvrdom najkasnije 5 dana nakon što je učenik izostao s nastave.

Roditelji mogu u e-Dnevniku odabrati dane koje žele opravdati te priložiti liječničku ispričnicu, ako je riječ o izostanku u trajanju duljem od 3 dana.

Konačnu odluku o opravdavanju izostanaka na temelju podataka dobivenih od roditelja donosi razrednik.

Važno je napomenuti kako se roditelji mogu prijaviti u e-Dnevnik isključivo putem sustava e-Građani koristeći jednu od prihvaćenih vjerodajnica, pod uvjetom da je razrednik u e-Dnevniku ispravno evidentirao podatke o roditelju.

Kako bi Vam razrednik omogućio pristup e-Dnevniku za roditelje, potreban mu je Vaš OIB, a ukoliko želite i službenu informaciju o izostanku, potrebna je i adresa e-pošte. Podatke možete poslati razredniku.

Ova mogućnost nije obvezujuća za roditelje već je opcija, a izostanci se mogu opravdati i na način na koji ste to činili i ranije.

Dodatno, uz svaki nastavni predmet u e-Dnevniku je sada prikazan i informativni prosjek ocjena koji je vidljiv učenicima, roditeljima, ali i nastavnicima (NAPOMENA: aritmetički prosjek ocjena nije nužno pokazatelj zaključene ocjene na kraju školske godine). Učenicima i roditeljima ujedno je vidljiv grafički prikaz ocjena, kao i izostanaka, po mjesecima za aktualnu školsku godinu.