preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari

Vijesti

USPJEŠNO OSTVAREN PROJEKT „NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR“ I POSJET PARTNERA IZ RUMUNJSKE

Autor: Daniela Gubić, 23. 4. 2024.

Od 18. do 21. travnja 2024. godine u OŠ Ante Starčevića Rešetari gostovali su naši dragi dugogodišnji partneri i prijatelji iz Lupaca iz Rumunjske. Ovaj vrijedni međunarodni projekt pod nazivom „Naš zavičajni govor“, koji je povezao učenike dvaju zemalja istih hrvatskih korijena, ostvaruje se devetu godinu za redom uz potporu Ministarstva znanosti i obrazovanja i Općine Rešetari. Voditeljice ovog međunarodnog projekta su učiteljica OŠ Lupac Maria Muselin i knjižničarka naše škole Daniela Gubić, a koordinatori svih projektnih aktivnosti su ravnatelji škola Mioara Florentina Zuza i Tihomir Batalo te prof. Petar Hategan u ime Demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj.

Naši gosti pristigli su u Rešetare u četvrtak, 18. travnja 2024., u poslijepodnevnim satima, a dočekali su ih učenici domaćini i njihovi roditelji te ravnatelj Tihomir Batalo i učitelji naše škole. Ubrzo po dolasku, učitelji i učenici smješteni su kod svojih domaćina te su s veseljem očekivali sve nadolazeće projektne aktivnosti i zajednička druženja  koja su za njih pripremili učitelji i učenici naše škole. Veliko hvala obiteljima naših učenika Frana Paušića, Ene Gospočić, Lorete Atlagović, Petre Slišurić, Vite Marosavljević, Lucije Jurić i Tene Ugarković na dobrodošlici i ugodnom smještaju koji su pružili učenicima gostima iz Rumunjske.

U petak, 19. travnja 2024., učenici OŠ Lupac sudjelovali su u redovnoj nastavi zajedno sa svojim učenicima domaćinima. Povodom njihova gostovanja, domaćini su pripremili svečani program dobrodošlice, koji je održan u školskoj sportskoj dvorani naše škole. Na samom početku programa voditeljice Lucija Jurić i Dunja Medenica pozdravile su sve naše učenike goste: Anku, Ivanu, Dajanu, Dariju, Maju, Roberta i Lukasa te njihove pratitelje: voditeljicu projekta Mariu Muselin, učiteljice Mariu Dragiu te Medu Ephard. Nakon bogatoga programa, kojega su pripremili učitelji voditelji izvannastavnih aktivnosti Blaženka Logožar, Mateja Horvat, Kristina Blažević, Katarina Marić, Mišo Gusić, Igor Tomek i Darko Horvat, goste su pozdravili ravnatelj OŠ Ante Starčevića Rešetari Tihomir Batalo, načelnik Općine Rešetari Zlatko Aga, načelnik Općine Lupac Marjan Vlasić te Daniel Lucacela, koji medijski prati hrvatsku zajednicu u Rumunjskoj. Tom je prigodom poseban pozdrav upućen novoj ravnateljici škole u Lupacu Mioari Florentini Zuza i gospodinu Petru Hateganu, profesoru, lektoru, prevoditelju i predsjedniku Demokratskog saveza Hrvata u Rumunjskoj, koji ovoga puta nisu bili s nama u Rešetarima.

Nakon svečane priredbe dobrodošlice, uslijedilo je otvorenje i razgledavanje izložbe „Glagoljica – hrvatsko pismo“ koju su marljivo pripremali voditeljica projekta Daniela Gubić, pedagoginja Marija Dautović i učitelj likovne kulture Mišo Gusić zajedno s učenicima i učiteljima projektnog tima. Izložba je dala osnovne podatke o glagoljici, hrvatskom pismu koje su Hrvati koristili gotovo tisuću godina. Prikazani su i najznamenitiji hrvatski glagoljski spomenici s naglaskom na Bašćanskoj ploči koja predstavlja jezični, književni, povijesni i pravni spomenik.  Ponosni smo na postavljeni putokaza ispred škole koji dvojezično, na latinici i glagoljici, usmjerava na prijateljska mjesta s kojima održavamo međunarodnu suradnju - Lupac, Ilinden i Trst te nas usmjerava prema institucijama našeg mjesta. Značajan doprinos u ideji i izradi putokaza dali su ravnatelj škole Tihomir Batalo, učitelji Sulejman Piskić i Mišo Gusić te domar škole.

Uslijedilo je predstavljanje projektnih aktivnosti obaju škola. Gosti iz Rumunjske su kroz zanimljivi video predstavili svoje upoznavanje i istraživanje o glagoljici i glagoljskoj azbuci. Učenici naše škole su kroz web stranicu projekta „Naš zavičajni govor“ predstavili svoje projektne aktivnosti, a onda je uslijedio rad u radionici koju su za učenike projektnih timova pripremile pedagoginja i knjižničarka OŠ Ante Starčevića Rešetari. Učenici su bili podijeljeni u skupine, a svaka  skupina je trebala proći kroz pet radnih centara: kaligrafija, transkripcija, glagoljske računalne igre, igranje glagoljskih društvenih igara te glagoljske mozgalice. Ovom prigodom, u znak pažnje, gostima je uručen glagoljski nakit izrađen pomoću 3D printera koji je osmislio učitelj Josip Popčević s učenicima, mladim tehničarima.

Nakon radionice uslijedio je prijem učenika, učitelja i delegacije iz Općine Lupac (Rumunjska) u Općini Rešetari kod načelnika Zlatka Age. Zajedno s načelnikom, riječi dobrodošlice uputila je i predsjednica Općinskog vijeća Milka Perković i pročelnica Monika Starčević, a bila je to prigoda da se nazočnima obrati i načelnik Općine Lupac Marjan Vlasić, ravnatelj OŠ Ante Starčevića Rešetari Tihomir Batalo te voditeljice projekta Maria Muselin i Daniela Gubić.

U nastavku dana, gostima se predstavio DVD Rešetari te im pokazao vatrogasna vozila i vatrogasnu opremu društva. U večernjim satima uslijedio je obilazak i razgledavanje cerničkog samostana te razgledavanje grada Nove Gradiške.

U subotu, 20. travnja 2024., gosti i domaćini pošli su na izlet u Pleternicu gdje su posjetili Interpretacijski centar Muzej bećarca i Terra Panonica te su uživali u vožnji turističkim vlakićem kroz grad Pleternicu. Ovom terenskom nastavom korelirali smo ishode nastavnih predmeta Hrvatskog jezika, Prirode, Geografije i Glazbene kulture tako da su njenom realizacijom učenici osposobljeni razlikovati kategorije zaštite prirode te mogu prepoznati razliku između mjesnog govora i hrvatskog standardnog jezika kroz glazbu. Okrijepili su se na Ranču Čondić u Kadanovcima, a prepuni novih dojmova vratili su se u Rešetare u poslijepodnevnim satima.

U nedjelju, 21. travnja 2024., gosti i domaćini sudjelovali su u sv. misi u župnoj crkvi Krista Kralja u Rešetarima nakon koje je uslijedilo kratko druženje koje su organizirali vlč. Josip Bogović i vjeroučiteljica Vesna Hodak, a zatim je uslijedio ispraćaj gostiju svojim domovima u Rumunjskoj.

Naši gosti zahvalili su se na gostoprimstvu i ugodnim trenutcima provedenim u Rešetarima. Učiteljski timovi su izrazili zadovoljstvo provedenim projektnim aktivnostima te iskazali želju za daljnjom suradnjom razvijajući i  nadalje ljubav prema hrvatskom jeziku i Domovini. Svi zajedno smo u iščekivanju sljedećeg susreta i nastavku prekrasne suradnje koja je toliko snažno spojila dvije škole i dvije prijateljske općine. Zahvaljujemo Ministarstvu znanosti i obrazovanja koje financijski podupire suradnju škola sa školama koje obrazuju pripadnike hrvatske nacionalne manjine, općinama Rešetari i Lupac te njihovim načelnicima Zlatku Agi i Marjanu Vlasiću kao i Demokratskom savez Hrvata u Rumunjskoj i gosp. Petru Hateganu. Pomoć i potporu ovom projektu pružila nam je Izdavačka kuća Alfa koja je pomogla donacijom poklona za naše goste, a medijski pratitelj bila je Radio Nova Gradiška, na čemu im se zahvaljujemo.

Novinarska skupina škole

 




eTwinning

Ponosni smo nositelji

oznake eTwinning škole

UNESCO ASPnet

 

UNESCO ASPnet
oznaka škole

 

 

Virtualna knjižnica

Upisi u SŠ 2021./22.
Nagrade i priznanja

Povelja HZTK, 2013.

Plaketa Općine Rešetari, 2014.

 Plaketa BPŽ, 2006.

Dio smo UNESCO-ove ASPNet mreže

Priznanje  za uspjeh postignut na završnici Državnog prvenstva školskih sportskih društava
Republike Hrvatske za učenike 5. i 6. razreda u školskoj godini 2016./2017.

 

Logo škole


Monografija u spomen
175. obljetnici
OŠ Ante Starčevića Rešetari
 

Publikacija
180 godina škole u Rešetarima
 
 
NAŠ ZAVIČAJNI GOVOR

  

       Naš zavičajni govor

Most prijateljstva

ACES „Međugeneracijska solidarnost“

Anketa
Kako vam se sviđa NOVA web stranica škole?



Korisni linkovi
Portali
 
Učilice
 
Popularni časopisi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
CMS za škole logo
Osnovna škola Ante Starčevića Rešetari / Vladimira Nazora 23, HR-35403 Rešetari / os-astarcevic-resetari.skole.hr / ured@os-astarcevic-resetari.skole.hr
preskoči na navigaciju